Gdzie jak gdzie, ale akurat w Rudawie pasowałoby przeżyć mistrzostwa świata w szczególny sposób - usłyszeliśmy w rodzinnej miejscowości trenera reprezentacji Polski.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Piłkarski mundial rozpocznie się 14 czerwca, pięć dni później dowodzona przez Nawałkę reprezentacja Polski rozegra pierwszy mecz (z Senegalem w Moskwie).

– Będziecie kibicować? – pytamy Marcina Cieślaka, sołtysa Rudawy.

– Będziemy. Marzeniem mieszkańców, w tym moim, jest zaaranżowanie czegoś w rodzaju strefy kibica. Jesteśmy gotowi, by zorganizować wspólne oglądanie meczów, ale dużą rolę odegrają finanse. Potrzebujemy sponsorów.

Dom selekcjonera

Rudawa leży między Zabierzowem a Krzeszowicami, przy drodze krajowej nr 79, nieco ponad pół godziny jazdy samochodem od Krakowa. W Ludowym Klubie Sportowym „Orlęta” przez lata piłkę kopał Adam Nawałka senior, z zamiłowania piłkarz, napastnik, z zawodu geodeta.

Rynek w Rudawie
Rynek w Rudawie  FOT. JAKUB PORZYCKI

Syn, też Adam, poszedł w ślady ojca. W Orlętach nie grał, popłynął dalej. Adam senior długo woził go na treningi z Rudawy do Krakowa, do Wisły. I między innymi dzięki temu polska piłka zyskała wielokrotnego reprezentanta, uczestnika mistrzostw świata, dziś selekcjonera.

Nawałkowie, Adamowie junior i senior, do dziś mieszkają w Rudawie, w dużym domu z kortami tenisowymi i basenem.

– Chcielibyśmy wyróżnić naszego najsłynniejszego mieszkańca i przypomnieć, że trener polskiej reprezentacji pochodzi właśnie stąd. Gdzie jak gdzie, ale akurat tutaj pasowałoby przeżyć mistrzostwa świata w szczególny sposób – dodaje sołtys Cieślak.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem