W piątek 12 lipca w Kinie Pod Baranami rusza trzeci tydzień 13. wakacyjnego festiwalu filmowego Letnie Tanie Kinobranie. Tym razem hasłem przewodnim będzie "Filmy, które cię zaskoczą". Na ekranie dzieła takich twórców jak Yorgos Lanthimos, Władysław Pasikowski, Jagoda Szelc, Paolo Sorrentino, Pedro Almodóvar oraz szereg aktorskich sław, m.in.: Joaquin Phoenix, Emma Stone, Olivia Colman, Saoirse Ronan, Kasia Smutniak, Andrew Garfield.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Filmom prezentowanym w ramach trzeciego tygodnia Kinobrania nieobcy jest efekt WOW. Nieustannie zaskakują tematem, formą oraz szalonymi zwrotami akcji. Są przewrotne, niczego się nie boją i zdecydowanym krokiem idą na przekór wygodnemu stwierdzeniu, że “wszystko już było”. 

Na wtórność kina nie godzą się współcześni autorzy, którzy mimo ponad 120 lat istnienia X muzy nie przestają zachwycać swoją brawurą i twórczą odwagą. Jednym z takich reżyserów jest niewątpliwie Yorgos Lanthimos, kojarzony z nurtem “greckiej dziwnej fali”, którego Faworyta ukaże się w pełnej krasie podczas Kinobrania. W krok za mistrzem z Peloponezu podąża nasza rodaczka, Jagoda Szelc i jej niezwykły Monument, który wymyka się łatwej kategoryzacji i skłania do długich, pokinowych dyskusji. Jego bohaterami są studenci hotelarstwa, którzy późną nocą przybywają do tajemniczego hotelu, by odbyć w nim praktyki. Szybko okazuje się, że miejsce - podobnie jak sam film - nie należy do zwyczajnych. Widzowie Kina Pod Baranami będą mogli zobaczyć również najnowsze dzieło Paolo Sorrentino Oni, w którym w jednej z głównych ról pojawiła się Kasia Smutniak. Ta pełna wizualnych ekscesów opowieść inspirowana działalnością Silvio Berlusconiego to właściwie obraz alternatywnego, małego wszechświata, w którym wokół włoskiego celebryty orbitują liczni karierowicze, gotowi zrobić wszystko dla pieniędzy i politycznej chwały. Oryginalny komentarz do rzeczywistości zapewni także znany ekscentryk Wes Anderson i jego animowana Wyspa psów, w której tytułowym czworonogom głosów użyczyli m.in. Bryan Cranston, Edward Norton, Bill Murray, Greta Gerwig i Scarlett Johansson. 

Podczas trzeciego tygodnia Kinobrania nie zabraknie też twórców obecnych za (a w niektórych przypadkach także i przed) kamerą od lat. Swój najnowszy film pt. Prawdziwa historia zaprezentuje reżyser Lokatora, Chinatown i Pianisty Roman Polański. Wtórować mu będzie starszy o cztery lata, niemal 90-letni kolega po fachu Clint Eastwood i jego Przemytnik. Wielokrotnie nagradzany i doceniany - choć równocześnie znacznie młodszy - Pedro Almodóvar również dorzuci do programu trzy grosze, przypominając swój hipnotyzujący hit Skóra, w której żyję z Antonio Banderasem w głównej roli. 

Wzorem poprzednich tygodni, specjalne miejsce w programie zajmą filmy opowiadające o latach minionych, często prezentujące zaskakującą wersję znanych historii. Aż dwukrotnie w tego rodzaju filmach pojawi się czarująca Irlandka Saoirse Ronan, która wcieli się w słynną szkocką królową (Maria, królowa Szkotów) i spętaną społecznymi konwenansami młodą mężatkę (Na plaży Chesil). Do czasów bezlitosnego Dzikiego Zachodu cofnie się film Bracia Sisters ze znanym z ról komediowych Johnem C. Reillym i nowym odtwórcą postaci Jokera, Joaquinem Phoenixem. Polska historia doczeka się ekranowej reprezentacji pod postacią Kuriera Władysława Pasikowskiego. Ten pełen rozmachu film historyczny został oparty na losach Jana Nowaka-Jeziorańskiego, słynnego “Kuriera z Warszawy”, który w czasie II wojny światowej był emisariuszem między dowódcami Armii Krajowej, aliantami i rządem polskim na uchodźstwie. 

Przejście z przeszłości ku teraźniejszości zapewnią osadzone w Kolumbii Sny wędrownych ptaków. Film reżyserskiego duetu Ciro Guerra-Cristina Gallego to, jak pisze jeden z krytyków, "Genesis wszystkich "Narkosów" i traktat o globalizacji, w którym pożądany pod każdą szerokością geograficzną towar (narkotyki/surowce/wstawić własne) jest dźwignią do nowoczesności i jednocześnie źródłem nowoczesnych grzechów: chciwości, wyzysku, korupcji moralnej, nierówności". Zaskakujące połączenie między latami minionymi a współczesnością zaoferuje także ujmujący Szczęśliwy Lazzaro w reżyserii Alice Rohrwacher. Nagrodzony w Cannes za najlepszy scenariusz film, przedstawia losy poczciwego chłopca (w tej roli zachwycający Adriano Tardiolo), żyjącego na wsi, znajdującej się jakby poza czasem. Choć bezwzględnie wykorzystywany, Lazzaro nieprzerwanie patrzy na swoją małą ojczyznę z zachwytem i nigdy nie traci pogody ducha.  

O zawiłościach współczesnego świata opowie głośny dokument Czyściciele internetu Hansa Blocka i Moritza Riesewiecka. Jego bohaterami są moderatorzy treści z Filipin, którzy dzień w dzień decydują o tym, co pojawia się w mediach społecznościowych. Wyjątkowo trudnego tematu dotyczy również izraelski Fokstrot, w którym rodzice muszą mierzyć się ze śmiercią swojego syna-żołnierza, uwikłanego w bezsensowną wojnę. 

Szczególne zaskoczenia, zgodne z tytułem trzeciego tygodnia Letniego Taniego Kinobrania, zapewni Jordan Peele, twórca niezwykłego Uciekaj! Jego To my - horror przyjmujący formę społecznej satyry - zaszokuje widzów niejednym zwrotem akcji. Podobnie zresztą jak opowiadające o sąsiedzkim sporze islandzkie W cieniu drzewa. Niejedna niespodzianka czai się także w Tajemnicy Silver Lake Davida Roberta Mitchella, w której młodzieńczy Andrew Garfield mierzy się z pewną wielopoziomową, pozornie nierozwiązywalną zagadką. 

Bilet na każdy film w cenie 8 złotych (z wyjątkiem “Dziesięciu strzałów w dziesiątkę”, czyli 10 filmowych hitów po 10 zł)

Harmonogram projekcji dostępny na stronie Kina Pod Baranami.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem