Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Kiedy po raz pierwszy przyjechałam do Krakowa, to miasto tak mnie zachwyciło, że z przyjaciółką postanowiłyśmy wrócić, by zostać na dłużej. I tak już zostało do dzisiaj. Mieszkam tu od ponad 20 lat.

Zawodowo od kilkunastu lat jestem związana z Bankiem Żywności w Krakowie. Zostałam „zarażona" misją, która stoi za wszystkimi Bankami w całej Polsce i Europie, a jest nią walka z marnowaniem żywności i pomoc osobom potrzebującym. Jesteśmy organizacją, która każdego dnia walczy z paradoksem, jakim jest z jednej strony ogromna ilość marnowanej żywności (w Polsce prawie 5 mln ton), a z drugiej strony liczba prawie 2 mln Polaków żyjących w skrajnym ubóstwie.

Ta walka nie jest łatwa, bo problemy społeczne są skomplikowane oraz wielopłaszczyznowe i żeby skutecznie je rozwiązywać, potrzebna jest współpraca wielu podmiotów. I tak też działa Bank Żywności: aby uratować miliony kilogramów żywności przed zmarnowaniem, pozyskujemy wielu wspaniałych partnerów - społecznych, biznesowych i samorządowych. Na co dzień współpracujemy z około 200 organizacjami charytatywnymi, które mając rozpoznanie potrzeb społeczności lokalnych, mogą wspierać ludzi tam, gdzie jest taka potrzeba. A my dzięki tej sprawnie działającej sieci możemy skupić się na ratowaniu i pozyskiwaniu dużych partii żywności.

Wymaga to sprawnie działających procedur, zaangażowanych ludzi oraz przestrzeni. Siedzibę przez kilkanaście lat mieliśmy na Zabłociu, w miejscu, które zmieniło się niemal całkowicie na przestrzeni tych wszystkich lat. Niegdyś martwa dzielnica, teraz nowoczesna część miasta, tętniąca życiem. Jesteśmy bardzo związani z tą dzielnicą i dzięki procesowi rewitalizacji, wsparciu, jakie daje nam miasto, będziemy nadal jej częścią. Klaster Innowacji Społeczno-Gospodarczych na Zabłociu pozostanie miejscem, w którym będziemy nadal realizować swoją misję, szerzyć idee less weste i zarażać kolejne osoby do ich wcielania w życie.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.