Pracowałem wówczas jako telewizyjny dziennikarz i poszukiwałem w Krakowie tematów. Jeden z pomysłów zakończył się nakręceniem całego dokumentu - "Powrót Żołnierza", w którym towarzyszyliśmy polskiemu weteranowi wojennemu wracającemu do Polski po raz pierwszy od 50 lat.
Podczas mojej pierwszej wizyty w Krakowie sylwestra spędziłem w klubie studenckim Pod Jaszczurami. Pamiętam szczególnie tak zwany angielski bekon, który zaserwowano nam na początku wieczoru jako zakąskę.
Przez kolejne lata wracałem do Krakowa, aż w końcu w 1995 r. postanowiliśmy z żoną przeprowadzić się tu wraz z 2-letnim wówczas synem. Nie przyjechaliśmy do pracy, przyjechaliśmy ze względu na ludzi, których poznaliśmy i którzy stali się naszymi przyjaciółmi na całe życie.
Przez te 30 lat Kraków przeszedł transformację. Obecnie to nowoczesne europejskie miasto, hub globalnych technologii i sektora usług dla biznesu, przyciągający ludzi z całego świata możliwościami pracy i jakością życia.
Jestem dumny, że mogłem być częścią tej transformacji. W 2007 r. byłem jednym z współzałożycieli ASPIRE, organizacji, która za cel postawiła sobie wspieranie rozwoju dopiero powstającego w Krakowie sektora.
Branża przyczyniła się do rozwoju miasta, kreując dobre, a nawet bardzo dobre miejsca pracy dla ponad 100 tysięcy młodych ludzi. Prawdziwi bohaterowie to oczywiście właśnie ci młodzi ludzie pracujący w centrach, którzy swoją energią, ambicją i aspiracjami nie tylko wprowadzili Kraków w świat globalnego biznesu, ale też wpływają na zmiany sposobu działania międzynarodowych firm.
Choć osobiście nie przybyłem do Krakowa w poszukiwaniu pracy, dziś bardzo wielu obcokrajowców przyjeżdża tu właśnie w tym celu. Niemal 20 procent zatrudnionych w centrach osób to przybsze z zagranicy, co przy okazji przydaje miastu różnorodności, wzbogaca krakowski krajobraz.
Myślę, że Kraków miał szczęście, że globalny biznes tu zainwestował, a zarazem globalny biznes ma szczęście, że ma Kraków.
Dziękuję swojej szczęśliwej gwieździe, że zaprowadziła mnie tutaj ponad 30 lat temu.
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.