Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Dobry pomysł, fundusze, odwaga, łut szczęścia - to tylko kilka elementów potrzebnych do stworzenia własnego biznesu. Potrzebne jest także odpowiednie otoczenie, zachęcające i wspierające przedsiębiorców, zwłaszcza na początku ich drogi.

Jedno okienko dla przedsiębiorczych

Kraków wie o tym od lat. W ramach Krakowskiego Programu Wspierania Przedsiębiorczości i Rozwoju Gospodarczego miasto stara się stworzyć idealne warunki dla rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw, z jednej strony oferując profesjonalną informację i doradztwo, z drugiej promując przedsiębiorczość i poznając potrzeby osób prowadzących własną działalność. Jeden z najnowszych miejskich programów zakłada bowiem nie tylko organizację szkoleń, warsztatów i spotkań informacyjnych, ale też badanie oczekiwań i opinii przedsiębiorców oraz budowanie pomiędzy nimi sieci wsparcia i współpracy.

A wsparcie jest przedsiębiorcom potrzebne, szczególnie w walce z jednym z największych i najważniejszych wyzwań na ich drodze - papierologią. Raczej nikt nie ma wątpliwości, że wymagania są tu znaczne i poradzenie sobie z licznymi dokumentami i przepisami wymaga naprawdę sporo wiedzy i wysiłku. Nawet jeśli mamy genialny pomysł, świetnie rokujący, przez ten labirynt trzeba przejść.

Z tą myślą Kraków - jako pierwsza i jak do tej pory jedyna gmina w Polsce - zdecydował się na wprowadzenie rozwiązania pozwalającego załatwić większość spraw związanych z zakładaniem i prowadzeniem działalności gospodarczej w jednym okienku. POP, czyli Punkt Obsługi Przedsiębiorcy, od blisko 17 lat zdołał pomóc setkom przedsiębiorców, a ilość udzielonych im informacji w 2021 r. to już ponad 18,3 tys. Telefonicznie lub osobiście, przy ul. Wielickiej 28a, załatwić można praktycznie wszystkie związane z firmą sprawy, uzyskać wsparcie i wszelkie informacje na temat obowiązków prawno-podatkowych, instrumentów wsparcia finansowego, procedur administracyjnych dotyczących przedsiębiorców czy wymogów w zakresie posługiwania się kodami Polskiej Klasyfikacji Działalności. Można też liczyć na porady - w POP znajdują się bowiem stanowiska konsultacyjne wspierające przedsiębiorców, obecnie Małopolskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych oraz Okręgowej Rady Adwokackiej. Punkt współpracuje z instytucjami uczestniczącymi w procesie rejestracji działalności gospodarczej, dzięki czemu na stanowiskach informacyjno-obsługowych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Głównego Urzędu Statystycznego można od razu dokonać dalszych czynności związanych z zakładaniem firmy.

Urzędnik wirtualny, ale użyteczny!

Wszystkie czynności ewidencyjnych w CEIDG są też dostępne online, na stronie Punktu (business.krakow.pl/pop), którą do tej pory odwiedziło już ponad 1,8 mln osób. Co ciekawe, od 2018 r. można tam skorzystać z kolejnej nowości w skali kraju - Wirtualnego Urzędnika, który przy użyciu sztucznej inteligencji pozwala na intuicyjne wyszukiwanie informacji z zakresu obsługi przedsiębiorcy (w tym zakładania własnej działalności gospodarczej) oraz procedur dotyczących przedsiębiorców realizowanych przez Urząd Miasta Krakowa i inne miejskie jednostki organizacyjne.

Wirtualny Urzędnik z jednej strony miał poprawić współpracę na linii urząd - mieszkaniec i przedsiębiorca, a z drugiej ułatwić zakładanie firmy młodym ludziom, którzy wolą załatwiać sprawy online. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę - tylko w 2021 r. liczba rozmów przeprowadzona za pomocą WU wyniosła 10898 (dane na koniec października), a wśród szczególnie docenianych plusów rozwiązania jest łatwość i szybkość w dotarciu do poszukiwanych informacji, a także dostępność usługi 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu, w języku polskim i angielskim, także w wersji mobilnej. Najnowszym rozwiązaniem, które funkcjonuje już od początku grudnia, jest aplikacja Wirtualnego Urzędnika na smartfony z systemem Android. Każdy mieszkaniec Krakowa (i nie tylko) może bezpłatnie zainstalować apkę na swoim telefonie i korzystać z niej w dowolnym miejscu i czasie.

Zachęcić do biznesu

Pomyślano również o zaszczepianiu ducha przedsiębiorczości w najmłodszym pokoleniu. Stąd m.in. konkurs Mój Pierwszy Biznes, którego celem jest nie tylko popularyzacja wiedzy, ale też pobudzenie aktywności młodych ludzi tak, by kiedyś zechcieli - i mieli odwagę - realizować swoje pomysły i prowadzić własną działalność gospodarczą. To także pomysł na pobudzanie kreatywności i zachęta do współpracy i nawiązywania dialogu. Na tym polu aktywny jest także POP.

- Studenci i absolwenci krakowskich uczelni oraz absolwenci szkół ponadpodstawowych to osoby dobrze wykształcone, znające języki obce, aktywne i chętne do działania, często wręcz z mocnym postanowieniem rozpoczęcia działalności na własny rachunek. Młodzi ludzie nierzadko mają świetne pomysły na własny biznes, gorzej natomiast orientują się w zawiłościach biurokratycznych związanych z założeniem i prowadzeniem działalności gospodarczej, a także w dostępnych narzędziach wsparcia dla firm w Krakowie - tłumaczą przedstawiciele krakowskiego magistratu, który już od 2007 r., na mocy porozumień z władzami krakowskich uczelni, prowadzi szeroką akcję informacyjno-promocyjną dla młodych ludzi w zakresie możliwości zakładania firm w Krakowie. Stąd m.in. cykl prezentacji zatytułowanych "6 powodów, dla których warto rozpocząć działalność gospodarczą w Krakowie". Do tej pory udział w nich wzięło już ponad 13 tys. osób.

Do zakładania działalności zachęcani są także obcokrajowcy, których w stolicy Małopolski jest coraz więcej. A że rejestracja firmy w obcym kraju może być procesem wyjątkowo skomplikowanym, w ramach POP powstało kolejne nowatorskie w skali kraju rozwiązanie - możliwość skorzystania z usług konsultanta ds. przedsiębiorczości w kilku językach, rosyjskim, ukraińskim i angielskim, bezpośrednio i przez telefon. Za pośrednictwem konsultanta cudzoziemcy mogą też skorzystać z usług instytucji wspierających przedsiębiorców, a więc Małopolskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych oraz Okręgowej Rady Adwokackiej.

Od kwietnia do końca listopada tego roku z możliwości konsultacji skorzystało ponad 300 obcokrajowców i złożonych zostało 141 wniosków o wpis do CEIDG (najwięcej przez obywateli Ukrainy).

Łączenie nauki z biznesem

Jednocześnie Kraków zachęca cudzoziemców do zakładania własnej działalności poprzez przeznaczone dla nich elektroniczne prezentacje. Wzięli w nich udział m.in. studenci polonistyki Uniwersytetu Lwowskiego, pracownicy ukraińskich zakładów oświaty, organizacja zrzeszająca Białorusinów w Polsce czy katedra Zarządzania Systemem Oświaty Ługańskiego Instytutu Oświaty Pedagogicznej Podyplomowej. Akcje informacyjne prowadzono też m.in. na tegorocznym Pikniku Białoruskim na kopcu Krakusa, nawiązano również współpracę z nowo powstałym Punktem Informacyjnym dla Obcokrajowców przy al. Daszyńskiego 22 (siedziba Fundacji Internationaler Bund Polska).

Z kolei w lipcu tego roku Wydział ds. Przedsiębiorczości i Innowacji podpisał umowę z Politechniką Krakowską, której celem jest promocja Krakowa jako ośrodka nie tylko naukowo-akademickiego, ale i przedsiębiorczego, zachęcając cudzoziemców do podjęcia nauki w stolicy Małopolski. Dzięki temu w sierpniu do Krakowa przyjechała grupa 29 Białorusinów, obawiających się powrotu do kraju ze względu na trudną sytuację polityczną. To stypendyści Programu im. K. Kalinowskiego (Solidarni z Białorusią), a początkiem ich pobytu w Krakowie był kurs przygotowawczy do studiów w języku polskim. Politechnika Krakowska organizuje je już od 35 lat, ucząc języka, a także doradzając w kwestiach takich jak uzyskanie wizy, ubezpieczenia czy wybór kierunku i uczelni.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.