Krakowski sektor usług biznesowych rośnie od lat. Jak wynika z danych ASPIRE, organizacji zrzeszającej firmy z sektora usług wspólnych, w Krakowie działa około 230 firm z branży usług biznesowych i IT (zatrudniających minimum 50 osób). Łącznie znalazło w nich pracę niemal 100 tys. osób. I cały czas te liczby rosną. Według prognoz stowarzyszenia, opracowanych na bazie przekazywanych przez krakowskie centra informacji, w styczniu przyszłego roku zatrudnienie w sektorze osiągnie poziom 107 tys. pracowników i nadal będzie rosło.
- Kraków jako jedna z najlepszych lokalizacji dla usług biznesowych w Europie został zauważony już ponad 10 lat temu, można więc bez ryzyka stwierdzić, że sukces miasta ma solidne fundamenty - nie ma wątpliwości sekretarz generalny ASPIRE Andrew Hallam. - Globalne korporacje poszukują umiejętności, skali, zdolności, ale i dojrzałości. W przypadku Krakowa każdy z tych czynników z roku na rok się umacnia, stąd też miasto staje się dla potencjalnych inwestorów coraz bardziej atrakcyjne. Zresztą jeśli spojrzeć na ostatnie 10 lat, widać, że Kraków niezmiennie prześciga cały region Europy Środkowo-Wschodniej pod względem dynamiki inwestycji w sektorze usług technologicznych i biznesowych.
- Kraków to synonim miejsca atrakcyjnego do życia, dynamicznego rozwijania kariery zawodowej oraz prowadzenia biznesu. To miejsce zapewniające możliwości rozwoju napędzane potencjałem absolwentów najlepszych szkół wyższych, z dodatnim przyrostem naturalnym oraz bogatym zapleczem edukacyjnym i kulturalnym - dodaje Radosław Kostka, Acquisition Manager w firmie Vastint.
Liczby to jednak nie wszystko. Bo jak zwracają uwagę przedstawiciele obecnych pod Wawelem firm oraz obserwujący rynek eksperci, krakowski sektor usług rozwija się nie tylko ilościowo, ale i jakościowo. W Krakowie realizowane są już nie tylko proste procesy księgowe czy usługi call centers, ale przede wszystkim duże międzynarodowe projekty badawczo-rozwojowe - to tutaj prowadzone są prace nad rozwiązaniami wprowadzanymi później na całym świecie. Rynek wchłania wykwalifikowanych specjalistów jak gąbka, inżynierowie i programiści mogą przebierać w ofertach pracy, na rynku pojawia się też coraz większe zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu m.in. RPA (Robotic Process Automation), Business Intelligence, Big Data Analysts, a także Cloud Computing, Cyberbezpieczeństwa oraz zarządzania projektami z tych obszarów.
Jak tłumaczy Jarosław Pięta, Managing Partner w agencji rekrutacyjnej AG Test HR, to skutek powszechnej w centrach automatyzacji i cyfryzacji, które przyszły jako naturalna faza rozwoju po etapach zakładania centrów, migracji procesów biznesowych i ich standaryzacji. I dodaje, że cały czas rosną też płace, które już wcześniej i tak były w porównaniu z innymi branżami wysokie.
- Ten trend nie zmienia się od lat. Niemal wszystkie centra usług wspólnych w Krakowie to firmy z kapitałem zagranicznym, dlatego lepiej płacą i konkurują raczej same ze sobą niż z innymi firmami w otoczeniu biznesowym - wyjaśnia.
W rozwoju sektora nie przeszkodziła nawet pandemia. Jak się okazuje, w czasie, kiedy zdawałoby się wiele inwestycji zostało wstrzymanych, do Krakowa wprowadzały się kolejne firmy - w ubiegłym roku dziewięć, w tym już 16. Po miesiącach niepewności spowodowanej zagrożeniem epidemicznym, jako pierwsza, jeszcze w zeszłym roku, otwarcie swojej siedziby w Krakowie ogłosiła austriacka Bitpanda - uruchomiona w 2014 r. platforma handlowa, giełda aktywów cyfrowych i metali szlachetnych. Firma ogłosiła, że w krakowskie Centrum Technologii i Innowacji zainwestuje co najmniej 10 milionów euro, zatrudniając przynajmniej 300 osób, co w praktyce miałoby podwoić liczebność zespołu.
- Zlokalizowanie pierwszego Centrum w mieście światowej klasy deweloperów, z jego żywą sceną technologiczną, a do tego położonym tak blisko Wiednia, było dla nas dość oczywistym wyborem - tłumaczy Eric Demuth, współzałożyciel i CEO Bitpandy.
Na otwarcie nowej siedziby w Krakowie zdecydowało się również Apptio, firma dostarczająca rozwiązania z dziedziny Technology Business Management, a także Westinghouse Electric Company, zajmujące się tworzeniem rozwiązań dla przemysłu jądrowego, które w stolicy Małopolski uruchomiło Globalne Centrum Usług Wspólnych. Latem tego roku działalność rozpoczęło też tutaj polskie biuro firmy AstraZeneca, słynnej ostatnio ze względu na opracowanie jednej ze szczepionek na COVID-19.
- Kraków jest doskonałą lokalizacją na taką inwestycję, to czołowy ośrodek akademicki, centrum biznesowe południowej Polski i siedziba wielu start-upów medycznych, biotechnologicznych, a także tych działających w sektorach IT, AI oraz zarządzania danymi - podkreśla Barbara Kozierkiewicz, dyrektor Globalnych Systemów Klinicznych i wiceprezes Zarządu AstraZeneca Pharma Poland.
Swoją aktywność w Krakowie wciąż zwiększają firmy od dawna tu obecne, jak Shell, ABB, Capgemini, Cisco, Motorola, IBM czy State Street. Część z nich należy do największych pracodawców w regionie - dość powiedzieć, że w mieście działają już 22 centra zatrudniające tysiąc lub więcej pracowników.
- W tym roku obchodzimy 15-lecie działalności centrum Shella w Krakowie, jednego z największych, jeśli chodzi o nowoczesne usługi dla biznesu w Polsce. To dowód, że Kraków należy do najbardziej atrakcyjnych punktów na światowej mapie destynacji inwestycyjnych, także dzięki otwartości gospodarzy miasta i regionu na dialog z inwestorami - mówi Agnieszka Pocztowska, dyrektor generalna Shell Business Operations Kraków, które w 2019 r. przekroczyło próg 4 tys. zatrudnionych pracowników, a rok później, mimo pandemii, zatrudniło 600 kolejnych.
Swoją rolę w przyciąganiu inwestorów ma też samo miasto. Potencjał Krakowa jako idealnej lokalizacji dla branż opartych na wiedzy został zauważony już w Strategii Rozwoju Krakowa z 2005 r., a później utrwalony w dokumencie Strategia Rozwoju Krakowa "Kraków tu chcę żyć. Kraków 2030" uchwalonym w roku 2018. W Krakowie działa też Centrum Wspierania Inwestorów i Innowacyjnej Gospodarki oraz Centrum Wspierania Przedsiębiorczości, oferujące szeroko rozumianą pomoc dla inwestorów krajowych i zagranicznych, a także współpracujące ze stowarzyszeniami ASPIRE i ABSL, Krakowskim Parkiem Technologicznym oraz innymi instytucjami okołobiznesowymi. Centrum zajmuje się również koordynowaniem i monitorowaniem wszelkich działań realizowanych przez Miasto, mieszczących się w ramach inteligentnego zarządzania miastem i przestrzenią miejską, a także organizacją udziału Krakowa w konferencjach, forach i innych wydarzeniach związanych z realizacją i promocją idei inteligentnego miasta, wydaje też swój kwartalnik "Call for Business".
Ostatnią inicjatywą jest projekt City Clinic, nowa usługa online łącząca biznes z lokalnym samorządem, opracowana przez ASPIRE i krakowski magistrat. Ma ona ułatwić i usprawnić komunikację firm z sektora BSS zlokalizowanych w Krakowie z miastem w sprawach, które mogą mieć wpływ na działalność firm.
To wszystko przynosi efekty. W tym roku Kraków znalazł się na pierwszym miejscu w ogólnopolskim rankingu "Miasta przyjazne dla biznesu", przeprowadzonym przez magazyn "Forbes"; został też uhonorowany tytułami „Gmina na 5!" oraz „Złota Gmina na 5!" w edycji 2020/21 rankingu przygotowanego przez Studenckie Koło Naukowe Akceleracji, działające przy Instytucie Przedsiębiorstwa Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Z kolei w rankingu Tholons Global Innovation Index 2021 Kraków wzmocnił swoją pozycję w zestawieniu TOP 100 Super Cities, zajmując 20. lokatę (największy przyrost stolica Małopolski zanotowała w ważnej kategorii innowacje i cyfryzacja). W stosunku do roku poprzedniego jest to awans aż o pięć miejsc. Pozostałe uwzględnione w zestawieniu polskie miasta, Warszawa i Wrocław, zajęły odpowiednio 35. oraz 99. lokatę.
Na koncie Krakowa są również takie wyróżnienia jak znalezienie się w pierwszej dziesiątce rankingu fDi Tier 2 Cities of the Future 2020/21 w kategorii przyjazność biznesowa, pozycja w Top 25 międzynarodowego rankingu Tech Cities of the Future 2020/21, a także 8. miejsce w Europie w rankingu najdynamiczniej rozwijających się miast w Unii Europejskiej "CEE Investment Report 2019: Thriving Metropolitan Cities".
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze