Kraków, najstarszy polski ośrodek akademicki, patrzy w przyszłość i stawia na rozwój nowoczesnych laboratoriów, innowacyjnych firm i start-upów.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Można śmiało powiedzieć, że to już od 657 lat (tyle liczy Uniwersytet Jagielloński) Kraków utrzymuje pozycję wiodącego centrum naukowo-akademickiego w Polsce. Miasto wciąż przyciąga młodych ludzi z całego kraju i zagranicy, stając się dla nich nie tylko miejscem edukacji, ale często także późniejszego zawodowego życia.

Lider rankingów

Nic dziwnego - dziś Kraków to 23 uczelnie wyższe, niemal 130 tys. studentów i 12 tys. przekazujących im wiedzę wykładowców. Nie liczby są tu jednak najważniejsze. Flagowe krakowskie uczelnie, Uniwersytet Jagielloński i Akademia Górniczo-Hutnicza, od lat utrzymują się w ścisłej czołówce rankingów najlepszych uczelni w kraju, a wysoką jakość ich kształcenia potwierdził nadany dwa lata temu tytuł uczelni badawczych w ramach programu "Inicjatywa doskonałości". Z kolei takie uczelnie jak Politechnika Krakowska, Uniwersytet Ekonomiczny czy Uniwersytet Rolniczy sukcesywnie kształcą wysokiej klasy specjalistów w wielu dziedzinach, każdego roku uzupełniając swoją ofertę edukacyjną kolejnymi, często unikalnymi w Polsce specjalnościami.

Kampus UJ
Kampus UJ  fot. Jakub Porzycki / Agencja Wyborcza.pl

Co więcej, studia w Krakowie po prostu się... opłacają. Jak wskazują różnego rodzaju rankingi, absolwenci krakowskich uczelni świetnie radzą sobie na rynku pracy - Kraków znalazł się na podium w zestawieniu Pracowni Ekonomicznej 2033 w zakresie liczby absolwentów z majątkiem powyżej 100 mln euro (wyróżniono tam 20 absolwentów krakowskich uczelni). Znalazło się w nim w sumie aż dziewięć krakowskich uczelni publicznych, w tym najlepsza polska uczelnia według Rankingu Perspektywy - Uniwersytet Jagielloński. Jednocześnie w innym rankingu - na „Najlepsze miasta do studiowania 2020" - stolica Małopolski prześcignęła inne duże krajowe ośrodki akademickie, jak Poznań, Wrocław czy Gdańsk. Kraków okazał się gorszy od zwycięskiej Warszawy zaledwie o 1 punkt.

Nowoczesna baza i współpraca z gigantami biznesu

Prestiż i możliwości, jakie dają uczelnie, to jednak nie tylko pozycje w rankingach, ale i odpowiednia infrastruktura. Kraków doskonale wykorzystał swoją szansę, od lat rozbudowując zaplecze naukowo-dydaktyczne i tworząc kolejne nowoczesne laboratoria. To właśnie w Krakowie znajduje się m.in. Małopolskie Centrum Biotechnologii, Jagiellońskie Centrum Rozwoju Leków, Life Science Park, pierwszy w Polsce synchrotron SOLARIS, superkomputer AGH Prometheus,

Superkomputer Prometheus w ACK Cyfronet AGH
Superkomputer Prometheus w ACK Cyfronet AGH  JAKUB OCIEPA

Małopolskie Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego na Politechnice Krakowskiej, a także liczne i na bieżąco modernizowane akademiki, także prywatne. Wciąż też powstają kolejne inwestycje, m.in. Centrum Innowacji oraz Badań Prozdrowotnej i Bezpiecznej Żywności Uniwersytetu Rolniczego oraz nowoczesny budynek do nauk medycznych wraz z zapleczem laboratoryjnym na terenie kampusu Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

To wszystko przyciąga studentów i naukowców nie tylko z Polski, ale i wielu innych krajów, otwiera też nowe możliwości współpracy nauki z biznesem. Kooperacja uczelni z najlepszymi firmami to dla studentów nie tylko możliwość odbycia staży i zyskania niezbędnego doświadczenia, ale i możliwość pracy nad rozwiązaniami używanymi później na całym świecie. Uczelnie zyskują zaś potężne wsparcie w kształceniu oraz dostęp do najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych. Krakowskie uczelnie mają na koncie współpracę z takimi gigantami jak Samsung, Thales, Motorola, Nokia czy GlobalLogic, dzięki któremu ostatnio Politechnika Krakowska otworzyła nowe laboratorium Internetu Rzeczy. A dzięki współpracy z biznesem Uniwersytet Ekonomiczny stworzył pierwszy w Polsce kierunek przygotowujący do pracy w międzynarodowych korporacjach - Global Business Services UEK.

Nowe laboratorium Internetu Rzeczy na Politechnice Krakowskiej
Nowe laboratorium Internetu Rzeczy na Politechnice Krakowskiej  PK

Innowacyjne działania...

Nic dziwnego, że w takim otoczeniu i z takim zapleczem w mieście wyrastają kolejne start-upy i innowacyjne firmy. To właśnie w Krakowie powstały m.in. pracująca nad nowymi lekami Selvita, podbijający rynek gier Bloober Team, zajmująca się automatyzacją i robotyzacją firma Astor czy słynne już Airly, którego czujniki jakości powietrza są już w kilkuset miastach na całym świecie, a z ich interaktywnej mapy zanieczyszczeń korzysta ponad 2 mln ludzi. W Krakowie też z niewielkiego start-upu do globalnego gracza wyrosło Brainly, obecnie największa sieć edukacyjna na świecie.

Przykłady można mnożyć. To w Krakowie IS-Wireless tworzy pierwszą w kraju sieć 5G opartą na polskiej technologii, to tu start-up AILIS stworzył opartą na sztucznej inteligencji technologię wczesnego wykrywania raka piersi, to także tutaj powstała i rozwinęła się firma SALESmanago, zajmująca się automatyzacją procesów marketingowych, z której systemu korzystają takie światowe giganty jak Starbucks, Burger King, BMW, Toyota, Harley Davidson, Victoria’s Secret czy T-Mobile. Tę ostatnią właśnie kupiły dwa zagraniczne fundusze za "dziewięciocyfrową kwotę w euro" i choć już teraz SALESmanago jest w czołówce firm w swojej branży na świecie, jej prezes nie ukrywa, że ma ambicje, by zostać światowym liderem.

... ze wsparciem miasta

W tyle nie chce pozostać samo miasto, którego misją określoną w Strategii Rozwoju Krakowa 2030 jest tworzenie inteligentnej metropolii, zapewniającej wysoką jakość życia i budującej kreatywną gospodarkę opartą na wiedzy. Już teraz Kraków realizuje kolejne innowacyjne projekty w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym: stworzył pierwszy i jak na razie jedyny w Polsce Punkt Obsługi Przedsiębiorcy (piszemy o tym w tym wydaniu w innym miejscu) wraz z tzw. Wirtualnym Urzędnikiem, wdrożył zintegrowany system nadzoru infrastruktury drogowej oraz inteligentny system zarządzania siecią wodociągową i kanalizacyjną, mieszkańcy korzystać też mogą z portalu MSIP Obserwatorium (Miejski System Informacji Przestrzennej). W planach na najbliższe lata jest m.in. stworzenie instalacji odzysku ciepła ze spalin oraz produkcja ekologicznego wodoru, który będzie zasilał miejskie autobusy.

Miasto wspiera też uczelnie, od 2011 r. realizując projekt Krakowskie Konferencje Naukowe (w jego ramach w zeszłym roku odbyło się 28 wydarzeń, w których uczestniczyło prawie 6 tys. osób z Polski i świata) czy powołując w 2008 r. Krakowską Radę Konsultacyjną, która - jak czytamy w manifeście - doradza prezydentowi w zakresie formułowania potrzeb środowiska naukowego, inicjowania współpracy oraz opiniowania działań kształtujących miasto jako nowoczesny i konkurencyjny ośrodek naukowo-badawczy.

Miasto współpracuje też z Centrami Transferu Technologii, a także innymi, licznymi w Krakowie, fundacjami i instytucjami działającymi na rzecz rozwoju wspierającego przedsiębiorczość i innowacje ekosystemu. Wśród nich m.in. Kraków Miastem Startupów, #OMGKRK czy Open Coffee KRK.

W tym roku w związku z zawarciem umowy na realizację wspólnego celu pomiędzy Krakowskim Ośrodkiem Naukowo-Akademickim a Gminą Miejską Kraków do życia powołano Radę Partnerów. Jej głównym celem jest działalność zmierzająca do uczynienia z Krakowa najbardziej rozpoznawalnego ośrodka naukowo-akademickiego w Europie Środkowo-Wschodniej, przyciągającym najlepszych studentów i naukowców z całego świata. Umowę podpisała Gmina Miejska Kraków oraz 19 uczelni z Krakowa i regionu, a także Polska Akademia Umiejętności.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem