Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W bliższej perspektywie Kraków oferuje remedium na złe informacje: jest nim bezpieczny, aktywny wypoczynek i rekreacja na świeżym powietrzu wiosną i latem.

Kraków wyszedł z założenia, że ograniczanie ważnych dla mieszkańców inwestycji jest złym pomysłem. – Na wszystkich rozpoczętych inwestycjach kontynuujemy prace. W tym roku zakończy się realizacja Trasy Łagiewnickiej, równolegle trwają przygotowania do budowy kolejnych odcinków trzeciej obwodnicy. Rozpoczęliśmy też ważne przedsięwzięcia na północy Krakowa: budowę linii tramwajowej do Górki Narodowej i przebudowę al. 29 Listopada. Przygotowujemy się do realizacji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego linii tramwajowej do Mistrzejowic – mówi prezydent Jacek Majchrowski.

fot. Trasa Łagiewnicka S.A.fot. Trasa Łagiewnicka S.A. 

Rozwój transportu zbiorowego

Poza już rozpoczętymi inwestycjami miasto przygotowuje się również do nowej perspektywy unijnej. W tym celu sporządzane są koncepcje nowych linii tramwajowych, które mogą istotnie wpłynąć na rozwój miasta w wieloletniej perspektywie. – Przygotowane z wyprzedzeniem opracowania i dokumentacje mogą się przydać przy wykorzystaniu środków finansowych z UE. Jesteśmy po rozmowach z przedstawicielami rządu, szanse na pozyskanie dofinansowania unijnego są spore – zaznacza Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej i komunalnej.

Tramwaj na Górkę NarodowąTramwaj na Górkę Narodową fot. Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie

Są to między innymi opracowania dotyczące rozwoju komunikacji miejskiej na północy miasta: koncepcje linii tramwajowych z Cichego Kącika do Azorów, z Krowodrzy Górki do Azorów (w tym roku powinna zostać wydana decyzja ZRID – zezwolenie na realizację inwestycji drogowej), z Nowego Kleparza do pl. Inwalidów, a także przedłużenie linii z os. Piastów do ul. Powstańców. Miasto przygotowuje również opracowania koncepcyjne uwzględniające tereny na południe od Wisły – chodzi o linię tramwajową do os. Rżąka (z możliwością przedłużenia do Wieliczki), wydłużenie trasy dla tramwajów z pętli w Małym Płaszowie do węzła Rybitwy oraz rozbudowę ul. Bunscha-Humboldta wraz z linią tramwajową. Sporządzane opracowania nie oznaczają szybkiej realizacji, ale mają za zadanie wyznaczyć kierunek i możliwości rozwoju systemu transportowego w Krakowie w przyszłości.

Równolegle opracowywane jest studium wykonalności bezkolizyjnego transportu szynowego, które da odpowiedź na pytanie, czy w przyszłości zasadne jest budowanie w Krakowie metra, premetra czy może tramwaju podziemnego. W tym celu na terenie całego miasta wykonano ponad 140 odwiertów geologicznych o łącznej długości 4,5 km. – Obecnie wykonawca finalizuje analizy ekonomiczne i przygotowuje końcowe opracowania studialne. Dokument wraz z wyborem rekomendowanej trasy przebiegu bezkolizyjnego transportu ma być gotowy na początku drugiego kwartału 2021 r. – zapowiada wiceprezydent Andrzej Kulig. 

Większe i mniejsze inwestycje

Ze względu na ciągły wzrost liczby mieszkańców w Krakowie sukcesywnie rozwijana jest infrastruktura oświatowa. Budowane są nowe żłobki (w 2020 r. oddano do użytku placówki przy ul. Bunscha, Wizjonerów, Przyzby i na os. Dywizjonu 303), przedszkola (przy ul. Jabłonkowskiej) czy szkoły (w minionym roku uruchomiono zespół szkolno-przedszkolny na os. Gotyk, w budowie są szkoły na Klinach i os. Złocień). Rozbudowywane lub przygotowywane do rozbudowy są placówki przy ul. Katowickiej, Skotnickiej, Kaczorówka i Kłuszyńskiej. 

Pandemia nie zatrzymała również przyjętej przez miasto strategii, której założeniem jest, aby krakowianie mieli swobodny dostęp do infrastruktury basenowej w każdej dzielnicy. Po oddanym do użytku jesienią 2020 r. basenie przy ul. Kijowskiej wiosną tego roku przybędą kolejne dwa obiekty - przy ul. Eisenberga i na os. 2. Pułku Lotniczego. W miejskich planach na najbliższe lata są już kolejne kryte pływalnie: basen olimpijski (50 m), który ma powstać przy Zespole Szkół Łączności przy ul. Monte Cassino, całoroczne Centrum Sportów Zimowych z zespołem basenów, pływalnia na os. Bohaterów Września oraz kompleks sportowy z krytym basenem KS Clepardia.

Basen przy SP nr 5Basen przy SP nr 5 fot. Bogusław Świerzowski

W tym roku oddane do użytku zostaną również inne sportowe inwestycje, takie jak m.in. strzelnica sportowa WKS Wawel Kraków, kompleks lekkoatletyczny wraz z boiskami sportowymi przy Zespole Szkół nr 1 przy ul. Ułanów, hala przy Szkole Podstawowej nr 74 przy ul. Branickiej, hala namiotowa KS Tramwaj, jak i kolejne zrewitalizowane boiska przyszkolne.

Kraków miastem rekreacji

Miasto stawia nie tylko na inwestycje poprawiające jakość życia, ale i zachęca krakowian do ruchu i aktywnego wypoczynku. W tym celu od marca do września 2021 r. trwać będzie kampania promująca wśród krakowian zdrowy styl życia. „Chodź na pole! Odkryj, ile możliwości daje Ci miasto, żeby aktywnie spędzać czas” – to główne hasło akcji organizowanej przez urząd miasta we współpracy z miejskimi jednostkami. Kraków chce edukować, motywować oraz zachęcać do korzystania z miejskiej infrastruktury sportowej.

Gdy obostrzenia przestaną obowiązywać, będzie można korzystać z uroków niczym nieograniczonego przebywania na świeżym powietrzu. Rozpoczynająca się miejska kampania ma sprawić, że krakowianie będą w pełni zmotywowani do działania, otrzymają dużą dawkę wiedzy o tym, jak ćwiczyć zgodnie ze sztuką, i zostaną wyposażeni w przewodnik po miejskiej infrastrukturze sportowej.

Kładka rowerowa wzdłuż ul. KamieńskiegoKładka rowerowa wzdłuż ul. Kamieńskiego fot. Jan Graczyński

Przebieg akcji jest uzależniony od bieżącej sytuacji epidemiologicznej w Polsce. Niemniej jednak zgodnie z założeniem w pierwszej turze (od marca do maja) miasto skupi się na prezentowaniu serii materiałów edukacyjnych poświęconych zdrowemu stylowi życia, odpowiedniej diecie, a także motywacji, o którą często jest najtrudniej. Cykl wskazówek prozdrowotnych oraz przykładowe zestawy ćwiczeń, które można wykonać w domowym zaciszu, będą prezentowane na www.krakow.pl. Pomogą one krakowianom przygotować się do ruchu po długim okresie braku aktywności, i to niezależnie od wieku. Krótko mówiąc, wiosenna rozbiegówka to „trening na sucho”, aby zdrowo ruszyć w teren.

W drugim etapie kampanii (od czerwca do końca września) miasto zaprosi krakowian do wyjścia z domu i udziału w wielu aktywnościach fizycznych na powietrzu. W planach są intensywne działania w parkach, wspólne treningi, wycieczki rowerowe oraz po prostu sportowe lato w mieście, nie tylko dla uczniów i młodzieży, ale również rodzin i seniorów. Krakowianie zostaną wyposażeni w interaktywne mapy, które pomogą wyszukać interesujące ich atrakcje sportowe i rekreacyjne.

Zieleń miejscem wytchnienia

W założenia kampanii wpisuje się spacerownik „Odkrywcy przyrody”, w którym najmłodsi mieszkańcy mogą znaleźć sześć tematycznych wycieczek po terenach zielonych w Krakowie. Dla każdej wycieczki został opracowany niezbędnik dla rodziców z praktycznymi informacjami dotyczącymi czasu przejścia, ukształtowania terenu czy dojazdu. Eksplorowanie krakowskiej zieleni – szczególnie w czasie pandemii – daje mieszkańcom możliwość wytchnienia od codzienności.

Park na Osiedlu OŚwieceniaPark na Osiedlu OŚwiecenia fot. Tom Rollauer

Jak pokazały najnowsze pomiary zrealizowane przez Husqvarna Urban Green Space Index, terenów do wypoczynku na łonie przyrody w mieście nie brakuje. W rankingu najbardziej zielonych miast Kraków zajął piąte miejsce na świecie i trzecie w Europie. Lista została stworzona na podstawie obrazów satelitarnych i procentowego udziału zieleni w metropoliach. Metodologia badania polegała na wykorzystaniu obrazów satelitarnych oraz wizji komputerowej do oceny zielonej powierzchni miasta.

Kraków nie spoczywa jednak na laurach i wsłuchuje się w głosy mieszkańców, wykupując nowe tereny z przeznaczeniem pod zieleń tam, gdzie jest ich niewiele. – W zeszłym roku z rąk prywatnych pozyskaliśmy m.in. tereny uroczyska Górka Pychowicka i działkę przy ul. Kurzei w Mistrzejowicach. Od 2015 r. wykupiliśmy na ten cel łącznie przeszło 105 hektarów działek za kwotę ponad 135 mln zł – wylicza prezydent Jacek Majchrowski.

Górka PychowickaGórka Pychowicka fot. Jan Graczyński

Poza wykupami i bieżącym utrzymaniem prowadzona jest rewitalizacja istniejących parków. W ubiegłym roku Zarząd Zieleni Miejskiej oddał po rewitalizacji parki: Jerzmanowskich, Tysiąclecia, rzeczny Wilga, Duchacki, a także park w Czyżynach.

Kluczowe zielone inwestycje

Także w tym roku na zieleń zarezerwowano w budżecie wysoką kwotę – 190 mln zł. Dzięki tym środkom kontynuowany będzie proces zagospodarowania otoczenia akwenu na Zakrzówku (znajdującego się na terenie dawnego kamieniołomu wapienia) wraz z utworzeniem parku. Obecnie realizowany jest drugi etap, w ramach którego na południowej części zbiornika powstaje kąpielisko w formie pływających pomostów i basenów. W kolejnych etapach pojawią się tam m.in. plac zabaw, wybieg dla psów, Centrum Sportów Wodnych, ścieżki piesze i rowerowe, a także platformy widokowe. Całość prac na akwenie i wokół niego ma się zakończyć w 2023 r.

Zgodnie z założeniami w tym roku ruszy wyczekiwana przez wielu mieszkańców rewitalizacja zabytkowego parku Bednarskiego, znajdującego się w Podgórzu, które staje się coraz bardziej popularną dzielnicą Krakowa. Wśród zakładanych prac są: przebudowa ścieżek parkowych z wymianą nawierzchni (z asfaltowej na mineralną), wyremontowanie ogrodzenia i schodów, odbudowa domku ogrodnika i altany widokowej. Nasadzonych zostanie 39 drzew, ponad 5 tys. krzewów oraz dziesiątki tysięcy bylin i roślin cebulowych. Do 2022 r. park ma odzyskać dawny blask – taki efekt udało się osiągnąć w pozostałych dwóch zrewitalizowanych pod nadzorem konserwatorskim parkach: Krakowskim i Jerzmanowskich.

W planach na 2021 r. dotyczących miejskiej zieleni rozpisanych zostało 50 najbardziej kluczowych przedsięwzięć.

Nowe miejsca pracy w zielonej Nowej Hucie

Należą do nich prace przygotowawcze do realizacji parku w Branicach na terenie jednego z priorytetowych projektów miasta – Nowej Huty Przyszłości – realizowanego we współpracy z województwem małopolskim. W Nowej Hucie powstaje 33-hektarowa Strefa Aktywności Gospodarczej. Za ponad 90 mln zł (w tym ponad 60 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-20) budowane są tam drogi, chodniki, sieci uzbrojenia, likwidowane są napowietrzne sieci energetyczne i pozostałości po dawnych wydziałach krakowskiej huty stali oraz urządzane tereny inwestycyjne. W kolejnych latach powstanie na nich ok. 40 nowych fabryk, zakładów produkcyjnych i laboratoriów, a w nich ok. 8 tys. nowych miejsc pracy.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.