W bliższej perspektywie Kraków oferuje remedium na złe informacje: jest nim bezpieczny, aktywny wypoczynek i rekreacja na świeżym powietrzu wiosną i latem.
Kraków wyszedł z założenia, że ograniczanie ważnych dla mieszkańców inwestycji jest złym pomysłem. – Na wszystkich rozpoczętych inwestycjach kontynuujemy prace. W tym roku zakończy się realizacja Trasy Łagiewnickiej, równolegle trwają przygotowania do budowy kolejnych odcinków trzeciej obwodnicy. Rozpoczęliśmy też ważne przedsięwzięcia na północy Krakowa: budowę linii tramwajowej do Górki Narodowej i przebudowę al. 29 Listopada. Przygotowujemy się do realizacji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego linii tramwajowej do Mistrzejowic – mówi prezydent Jacek Majchrowski.
fot. Trasa Łagiewnicka S.A.
Rozwój transportu zbiorowego
Poza już rozpoczętymi inwestycjami miasto przygotowuje się również do nowej perspektywy unijnej. W tym celu sporządzane są koncepcje nowych linii tramwajowych, które mogą istotnie wpłynąć na rozwój miasta w wieloletniej perspektywie. – Przygotowane z wyprzedzeniem opracowania i dokumentacje mogą się przydać przy wykorzystaniu środków finansowych z UE. Jesteśmy po rozmowach z przedstawicielami rządu, szanse na pozyskanie dofinansowania unijnego są spore – zaznacza Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej i komunalnej.
Tramwaj na Górkę Narodową fot. Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie
Są to między innymi opracowania dotyczące rozwoju komunikacji miejskiej na północy miasta: koncepcje linii tramwajowych z Cichego Kącika do Azorów, z Krowodrzy Górki do Azorów (w tym roku powinna zostać wydana decyzja ZRID – zezwolenie na realizację inwestycji drogowej), z Nowego Kleparza do pl. Inwalidów, a także przedłużenie linii z os. Piastów do ul. Powstańców. Miasto przygotowuje również opracowania koncepcyjne uwzględniające tereny na południe od Wisły – chodzi o linię tramwajową do os. Rżąka (z możliwością przedłużenia do Wieliczki), wydłużenie trasy dla tramwajów z pętli w Małym Płaszowie do węzła Rybitwy oraz rozbudowę ul. Bunscha-Humboldta wraz z linią tramwajową. Sporządzane opracowania nie oznaczają szybkiej realizacji, ale mają za zadanie wyznaczyć kierunek i możliwości rozwoju systemu transportowego w Krakowie w przyszłości.
Równolegle opracowywane jest studium wykonalności bezkolizyjnego transportu szynowego, które da odpowiedź na pytanie, czy w przyszłości zasadne jest budowanie w Krakowie metra, premetra czy może tramwaju podziemnego. W tym celu na terenie całego miasta wykonano ponad 140 odwiertów geologicznych o łącznej długości 4,5 km. – Obecnie wykonawca finalizuje analizy ekonomiczne i przygotowuje końcowe opracowania studialne. Dokument wraz z wyborem rekomendowanej trasy przebiegu bezkolizyjnego transportu ma być gotowy na początku drugiego kwartału 2021 r. – zapowiada wiceprezydent Andrzej Kulig.
Większe i mniejsze inwestycje
Ze względu na ciągły wzrost liczby mieszkańców w Krakowie sukcesywnie rozwijana jest infrastruktura oświatowa. Budowane są nowe żłobki (w 2020 r. oddano do użytku placówki przy ul. Bunscha, Wizjonerów, Przyzby i na os. Dywizjonu 303), przedszkola (przy ul. Jabłonkowskiej) czy szkoły (w minionym roku uruchomiono zespół szkolno-przedszkolny na os. Gotyk, w budowie są szkoły na Klinach i os. Złocień). Rozbudowywane lub przygotowywane do rozbudowy są placówki przy ul. Katowickiej, Skotnickiej, Kaczorówka i Kłuszyńskiej.
Pandemia nie zatrzymała również przyjętej przez miasto strategii, której założeniem jest, aby krakowianie mieli swobodny dostęp do infrastruktury basenowej w każdej dzielnicy. Po oddanym do użytku jesienią 2020 r. basenie przy ul. Kijowskiej wiosną tego roku przybędą kolejne dwa obiekty - przy ul. Eisenberga i na os. 2. Pułku Lotniczego. W miejskich planach na najbliższe lata są już kolejne kryte pływalnie: basen olimpijski (50 m), który ma powstać przy Zespole Szkół Łączności przy ul. Monte Cassino, całoroczne Centrum Sportów Zimowych z zespołem basenów, pływalnia na os. Bohaterów Września oraz kompleks sportowy z krytym basenem KS Clepardia.
Basen przy SP nr 5 fot. Bogusław Świerzowski
W tym roku oddane do użytku zostaną również inne sportowe inwestycje, takie jak m.in. strzelnica sportowa WKS Wawel Kraków, kompleks lekkoatletyczny wraz z boiskami sportowymi przy Zespole Szkół nr 1 przy ul. Ułanów, hala przy Szkole Podstawowej nr 74 przy ul. Branickiej, hala namiotowa KS Tramwaj, jak i kolejne zrewitalizowane boiska przyszkolne.
Kraków miastem rekreacji
Miasto stawia nie tylko na inwestycje poprawiające jakość życia, ale i zachęca krakowian do ruchu i aktywnego wypoczynku. W tym celu od marca do września 2021 r. trwać będzie kampania promująca wśród krakowian zdrowy styl życia. „Chodź na pole! Odkryj, ile możliwości daje Ci miasto, żeby aktywnie spędzać czas” – to główne hasło akcji organizowanej przez urząd miasta we współpracy z miejskimi jednostkami. Kraków chce edukować, motywować oraz zachęcać do korzystania z miejskiej infrastruktury sportowej.
Gdy obostrzenia przestaną obowiązywać, będzie można korzystać z uroków niczym nieograniczonego przebywania na świeżym powietrzu. Rozpoczynająca się miejska kampania ma sprawić, że krakowianie będą w pełni zmotywowani do działania, otrzymają dużą dawkę wiedzy o tym, jak ćwiczyć zgodnie ze sztuką, i zostaną wyposażeni w przewodnik po miejskiej infrastrukturze sportowej.
Kładka rowerowa wzdłuż ul. Kamieńskiego fot. Jan Graczyński
Przebieg akcji jest uzależniony od bieżącej sytuacji epidemiologicznej w Polsce. Niemniej jednak zgodnie z założeniem w pierwszej turze (od marca do maja) miasto skupi się na prezentowaniu serii materiałów edukacyjnych poświęconych zdrowemu stylowi życia, odpowiedniej diecie, a także motywacji, o którą często jest najtrudniej. Cykl wskazówek prozdrowotnych oraz przykładowe zestawy ćwiczeń, które można wykonać w domowym zaciszu, będą prezentowane na www.krakow.pl. Pomogą one krakowianom przygotować się do ruchu po długim okresie braku aktywności, i to niezależnie od wieku. Krótko mówiąc, wiosenna rozbiegówka to „trening na sucho”, aby zdrowo ruszyć w teren.
W drugim etapie kampanii (od czerwca do końca września) miasto zaprosi krakowian do wyjścia z domu i udziału w wielu aktywnościach fizycznych na powietrzu. W planach są intensywne działania w parkach, wspólne treningi, wycieczki rowerowe oraz po prostu sportowe lato w mieście, nie tylko dla uczniów i młodzieży, ale również rodzin i seniorów. Krakowianie zostaną wyposażeni w interaktywne mapy, które pomogą wyszukać interesujące ich atrakcje sportowe i rekreacyjne.
Zieleń miejscem wytchnienia
W założenia kampanii wpisuje się spacerownik „Odkrywcy przyrody”, w którym najmłodsi mieszkańcy mogą znaleźć sześć tematycznych wycieczek po terenach zielonych w Krakowie. Dla każdej wycieczki został opracowany niezbędnik dla rodziców z praktycznymi informacjami dotyczącymi czasu przejścia, ukształtowania terenu czy dojazdu. Eksplorowanie krakowskiej zieleni – szczególnie w czasie pandemii – daje mieszkańcom możliwość wytchnienia od codzienności.
Park na Osiedlu OŚwiecenia fot. Tom Rollauer
Jak pokazały najnowsze pomiary zrealizowane przez Husqvarna Urban Green Space Index, terenów do wypoczynku na łonie przyrody w mieście nie brakuje. W rankingu najbardziej zielonych miast Kraków zajął piąte miejsce na świecie i trzecie w Europie. Lista została stworzona na podstawie obrazów satelitarnych i procentowego udziału zieleni w metropoliach. Metodologia badania polegała na wykorzystaniu obrazów satelitarnych oraz wizji komputerowej do oceny zielonej powierzchni miasta.
Kraków nie spoczywa jednak na laurach i wsłuchuje się w głosy mieszkańców, wykupując nowe tereny z przeznaczeniem pod zieleń tam, gdzie jest ich niewiele. – W zeszłym roku z rąk prywatnych pozyskaliśmy m.in. tereny uroczyska Górka Pychowicka i działkę przy ul. Kurzei w Mistrzejowicach. Od 2015 r. wykupiliśmy na ten cel łącznie przeszło 105 hektarów działek za kwotę ponad 135 mln zł – wylicza prezydent Jacek Majchrowski.
Górka Pychowicka fot. Jan Graczyński
Poza wykupami i bieżącym utrzymaniem prowadzona jest rewitalizacja istniejących parków. W ubiegłym roku Zarząd Zieleni Miejskiej oddał po rewitalizacji parki: Jerzmanowskich, Tysiąclecia, rzeczny Wilga, Duchacki, a także park w Czyżynach.
Kluczowe zielone inwestycje
Także w tym roku na zieleń zarezerwowano w budżecie wysoką kwotę – 190 mln zł. Dzięki tym środkom kontynuowany będzie proces zagospodarowania otoczenia akwenu na Zakrzówku (znajdującego się na terenie dawnego kamieniołomu wapienia) wraz z utworzeniem parku. Obecnie realizowany jest drugi etap, w ramach którego na południowej części zbiornika powstaje kąpielisko w formie pływających pomostów i basenów. W kolejnych etapach pojawią się tam m.in. plac zabaw, wybieg dla psów, Centrum Sportów Wodnych, ścieżki piesze i rowerowe, a także platformy widokowe. Całość prac na akwenie i wokół niego ma się zakończyć w 2023 r.
Zgodnie z założeniami w tym roku ruszy wyczekiwana przez wielu mieszkańców rewitalizacja zabytkowego parku Bednarskiego, znajdującego się w Podgórzu, które staje się coraz bardziej popularną dzielnicą Krakowa. Wśród zakładanych prac są: przebudowa ścieżek parkowych z wymianą nawierzchni (z asfaltowej na mineralną), wyremontowanie ogrodzenia i schodów, odbudowa domku ogrodnika i altany widokowej. Nasadzonych zostanie 39 drzew, ponad 5 tys. krzewów oraz dziesiątki tysięcy bylin i roślin cebulowych. Do 2022 r. park ma odzyskać dawny blask – taki efekt udało się osiągnąć w pozostałych dwóch zrewitalizowanych pod nadzorem konserwatorskim parkach: Krakowskim i Jerzmanowskich.
W planach na 2021 r. dotyczących miejskiej zieleni rozpisanych zostało 50 najbardziej kluczowych przedsięwzięć.
Nowe miejsca pracy w zielonej Nowej Hucie
Należą do nich prace przygotowawcze do realizacji parku w Branicach na terenie jednego z priorytetowych projektów miasta – Nowej Huty Przyszłości – realizowanego we współpracy z województwem małopolskim. W Nowej Hucie powstaje 33-hektarowa Strefa Aktywności Gospodarczej. Za ponad 90 mln zł (w tym ponad 60 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-20) budowane są tam drogi, chodniki, sieci uzbrojenia, likwidowane są napowietrzne sieci energetyczne i pozostałości po dawnych wydziałach krakowskiej huty stali oraz urządzane tereny inwestycyjne. W kolejnych latach powstanie na nich ok. 40 nowych fabryk, zakładów produkcyjnych i laboratoriów, a w nich ok. 8 tys. nowych miejsc pracy.
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.