Widok Okocimskich Zakładów Przemysłowych - zdjęcie lotnicze, I poł. XX wieku. Archiwum Narodowe w Krakowie, Archiwum Goetza-Okocimskiego, sygn. AGO 1.
Niewielki początkowo, lecz stopniowo rozrastający się browar założył w 1845 roku Jan Ewangelista Goetz, przybysz ze Szwabii. Wyrósł tu z czasem angielski pałac z parkiem, budynki folwarku oraz przemysłowe zabudowania browaru (m.in. warzelnia, słodownia). Wokół powstały także murowane i drewniane domy oraz wille, przeznaczone dla urzędników i pracowników browaru.
Do największego rozkwitu doprowadził browar syn Jana, Jan Albin Goetz-Okocimski. Jego syn, Antoni Jan, w 1939 r. opuścił Polskę i nigdy już nie powrócił do kraju. Zmarł w Kenii.
Komentarze
Najnowsze
Popularne
ixi77
09.11.2016, 22:22
Fotografia nr 7 - drwalopodobni?:-D
już oceniałe(a)ś
1
0
Odpowiedz
Janusz Kuszpit
09.11.2016, 16:36
w czasie okupacji hitlerowskiej ojciec moj pracopwał jako ogrodnik w browarze.mieszkał z zona i synemw Nadachówce-adres Jadowniki.czy ktoś może wie,gdzie to było?
już oceniałe(a)ś
0
0
Odpowiedz
Pokaż odpowiedzi (1)
kapitan.kirk
10.11.2016, 00:17
@Janusz Kuszpit
Czołem - niewiele zapewne mogę pomóc, ale Jadowniki to jest do dzisiaj wieś tuż obok Okocimia (w odległości ok. kilometra na wschód), a Nadachówka to jest jakaś tamtejsza lokalna nazwa; być może od jakiejś wsi która została wchłonięta wcześniej przez tę większą. Przed wojną adres "Nadachówka w Jadownikach" miała przetwórnia owocowa (fabryka marmolady) Bodenickich/Badenich, a do tej pory ponoć na jeden z fragmentów wsi (w okolicach obecnej ul. Witosa) mówi się "koło Nadachówki", więc pewnie to gdzieś tam.
Pozdrawiam
już oceniałe(a)ś
2
0
Odpowiedz
szto_tawariszczi
10.11.2016, 05:36
Nie wiem czyją żoną/kochanką/córką jest ta Autorka Gut - ale kogoś chyba znacznego, skoro może bezkarnie w "artykule" o Browarze Okocim prezentować nam ulotkę Browaru Habsburgów w Żywcu a maszynę parową nazywać wytrwale "lśniącą maszyną browarniczą" :-)
już oceniałe(a)ś
0
1
Odpowiedz