Park Jordana
Najbardziej znanym i najstarszym (istnieje od 1889 roku) krakowskim parkiem jest usytuowany w centrum po sąsiedzku z Błoniami park Jordana. Sąsiedztwo ruchliwych ulic nie przeszkadza, po wejściu do parku hałasu samochodów nie słychać. Park jest na tyle duży (21,5 ha), że każdy znajdzie dla siebie wolny skrawek zieleni. Można rozkładać się z kocami na trawnikach w cieniu wiekowych drzew.
Na terenie parku znajduje się m.in.: kilka placów zabaw, boisko do koszykówki, piłki nożnej, siatkówki, a także staw, po którym w lecie można popływać łódką. To także dobre miejsce dla małych rowerzystów (jest miasteczko rowerowe, w którym można potrenować znajomość znaków i poruszania się po ulicach) i rolkarzy. Przy alejkach umieszczono 52 popiersia słynnych Polaków, np. Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Jana Matejki, gen. Leopolda Okulickiego, gen. Władysława Andersa. Najnowszy pomnik przedstawia Niedźwiedzia Wojtka, uczestnika bitwy o Monte Cassino, słynnego towarzysza 2. Korpusu Polskiego, którym dowodził gen. Anders.
Park jest ogrodzony. W sezonie (od 1 kwietnia do 31 października) bramy otwarte są od 6 do 22. Są toalety publiczne, kawiarnia i sklepik. Minus: choć park jest duży, w dniach wolnych od pracy bywają w nim tłumy. Miejsca na piknik nie zabraknie, ale trzeba się liczyć z tym, że place zabaw i alejki będą zatłoczone.
fot. Jakub Ociepa / Agencja Gazeta
Wszystkie komentarze