Wiadomości z Krakowa
Po wymuszonych pandemią wakacjach bez imprez masowych krakowianie i turyści tłumnie świętowali początek lata 2022. Wianki w tym roku były wyjątkowo rozkołysane. Zobaczcie, jak bawi się Kraków, świętując początek gorącego sezonu.
Z krajobrazu Jury Krakowsko-Częstochowskiej znika bezpowrotnie ważny element dziedzictwa kulturowego tego regionu: stare, przeważnie drewniane budynki mieszkalne i gospodarcze.
Jedna scena, pięć koncertów i kilkudziesięciu artystów, którzy specjalizują się w muzyce sprzed kilku wieków. Tak zapowiada się 44. Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej. Stary Sącz, urocze galicyjskie miasteczko na szlaku bursztynowym, zaprasza między 29 czerwca a 3 lipca.
Michał odkładał pieniądze, bo marzył o dwupokojowym mieszkaniu niedaleko centrum. Dziś stać go na kawalerkę. Agata zbierała na 20-procentowy wkład własny. Właśnie się dowiedziała, że to starczy na 10 proc. "I co teraz, mam wrócić do rodzinnego miasteczka i powiedzieć, że mi życie nie wyszło?"
Siedem projektów w przestrzeni miejskiej, siedmioro artystów z Polski, Niemiec i Izraela, niezliczona ilość tajemnic, o których prawdopodobnie nie mieliśmy pojęcia. - Kiedy trudno o słowa, opowiadamy historie - mówi Paweł Kowalewski, menedżer programowy Festiwalu Kultury Żydowskiej, i w ramach projektu "Maiseh" zaprasza do wsłuchania się w legendy.
Namiot w sercu Kazimierza, na skrzyżowaniu ul. Józefa z Wysoką, będzie po raz trzeci centralnym punktem festiwalowych wydarzeń. Przestrzenią spotkań z dawno niewidzianymi znajomymi, inspiracji oraz rozmów o sprawach ważkich i nie tylko.
Kraków zyskał nową przystań flisacką. Przystań Muzeum działa od 25 czerwca przy bulwarze Rodła u ujścia Rudawy.
To było wydarzenie! Specjalne pociągi przywiozły gości z Krakowa, barwny orszak z jeźdźcami towarzyszył licznym uczestnikom ceremonii w drodze do miasteczka. Wesele córki słynnego cadyka z małopolskiej Bobowej w 1931 roku opisywała ówczesna prasa. Zobacz relację naocznego świadka i zdjęcia z Narodowego Archiwum Cyfrowego.
Wieczysta Kraków zrobiła duży krok w kierunku III ligi. Zespół prowadzony przez trenera Franciszka Smudę pokonał rezerwy Bruk-Betu Termaliki 4:0 w pierwszym meczu barażowym. Wszystkie bramki zdobył Maciej Jankowski.
Przywieziona z Izraela, Iranu i Ukrainy muzyka, będąca jednym z filarów Festiwalu Kultury Żydowskiej, spotkania i projekcje w Namiocie FKŻ oraz program specjalny dla gości z Ukrainy. 31. edycja najważniejszego święta poświęconego przyjaźni polsko-żydowskiej potrwa do 3 lipca.
Resort zdrowia poinformował w sobotę o 344 nowych zakażeniach koronawirusem. Z tego 132 przypadki pochodzą z Małopolski, co daje nam trzecie miejsce w kraju, po województwach mazowieckim i śląskim.
Aktualności
Na Słowacji trwa dyskusja o odstrzale niedźwiedzi brunatnych. Chcą tego samorządowcy, leśnicy, rolnicy i koła łowieckie. Lobbyści na rzecz drastycznego eliminowania zwierząt z sąsiedztwa ludzkich siedlisk i szlaków turystycznych uważają, że niedźwiedzie szukają łatwego jedzenia i przez to stają się niebezpieczne.
Al Di Meola, Kenny Garret, Paolo Fresu, John Scofield, Nigel Kennedy, Mike Stern - to znane na całym świecie gwiazdy jazzu, które tego lata zagrają podczas 27. Summer Jazz Festivalu Kraków. Najważniejsze jazzowe święto na południu Polski rozpocznie się 25 czerwca i potrwa do 31 lipca.
Tatry. Rozpoczął się wakacyjny najazd turystów. Kierowcy pokonują odcinek z Krakowa do Zakopanego w niecałe trzy godziny.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałami. Słupki termometrów przekroczą 30 stopni. Tak będzie przynajmniej do wtorku.
Pracownicy lotniska Kraków Balice zauważyli drona w części operacyjnej lotniska. W efekcie jeden samolot wylądował z opóźnieniem, drugi przekierowano na lotnisko w katowickich Pyrzowicach. Sprawę bada policja.
Bulwar[t] Sztuki, ulubiony letni maraton kulturalny nowohucian, wraca po dwuletniej przerwie. Tym razem ze wspomnianym już teatrem, ale też muzyką, sztuką, filmem i dawno niewidzianymi znajomymi spotkamy się nie nad Zalewem Nowohuckim, a w ogrodzie Teatru Łaźnia Nowa, na łaźniowej widowni oraz w Domu Utopii - Międzynarodowym Centrum Empatii.
Jak wyglądała Wielka Brytania za czasów Margaret Thatcher? Co działo się na ulicach Londynu w czasie pandemii COVID-19? Historię ostatnich 57 lat Wielkiej Brytanii opowie najnowsza wystawa MuFo Rakowicka "Zobacz: Brytania".
Zakopane ma większą bazę turystyczną i odwiedza je więcej przyjezdnych niż Karpacz. Ale zdaniem ekspertów to ta druga miejscowość cieszy się coraz większym zainteresowaniem, natomiast stolica Polskich Tatr - coraz mniejszym.
Dzieje się na Wzgórzu Wawelskim. Zamek Królewski na Wawelu otwiera nowy Skarbiec Koronny, zaprasza do nowoczesnych prywatnych apartamentów królewskich na pierwszym piętrze oraz reprezentacyjnych komnat królewskich na drugim piętrze, a także na wystawę "Arcydzieła z kolekcji Lanckorońskich".
- Czekają nas napięcia związane z kwestią mieszkaniową, bo na trudną sytuację na rynku najmu nałożył się kryzys wojenny. Niestety, niewykluczone, że zadziała mechanizm szukania kozła ofiarnego i złość przeniesie się na uchodźców - obawia się Paweł Kubicki, socjolog, badacz miast, profesor w Instytucie Studiów Europejskich Uniwersytetu Jagiellońskiego.
25 czerwca przez 32 polskie miasteczka i wsie przejdą "metaversowe marsze równości". Miejsca wybrano nieprzypadkowo - to miejscowości, które przyjęły uchwały anty-LGBT, z kolei Metaverse jest przestrzenią, gdzie "nie obowiązuje absurdalne, homofobiczne prawo".
W sobotę 25 czerwca po wiosennej przerwie w kursowaniu pociągów do Zakopanego przyjadą pierwsze składy. Nie dojadą jednak do stacji końcowej na dworcu kolejowym.
W wieku 78 lat zmarł prof. Jan Pamuła, uznany grafik, malarz, ceniony nauczyciel akademicki i dwukrotny rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. W swoim dorobku miał kilkadziesiąt wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą.
Doczekaliśmy się - po dwóch chaotycznych dla kultury latach na Stadionie Śląskim w Chorzowie odbędzie się koncert Dawida Podsiadły. Data spotkania po długiej rozłące przypada tuż po premierze singla "Post" zapowiadającego nowy album artysty. Na koncert wybiera się wielu mieszkańców Krakowa. Podpowiadamy, jak dotrzeć.
Określany mianem pierwszego krakowskiego street foodu obwarzanek to bez wątpienia jeden z symboli Krakowa. Jak jednak odróżnić prawdziwy obwarzanek od wypełnionej powietrzem podróby?
Karen Edwards Trio, Old Metropolitan Band, Marian Pawlik, Wojtek Justyna TreeOH!, Joachim Mencel, Sokół Orchestra i wielu innych artystów 27. Summer Jazz Festivalu Kraków wystąpi w lipcu w Globus Music Clubie na Podgórzu. Działający od pół roku klub jazzowy to - obok Piwnicy pod Baranami i Harris Piano Jazz Baru - trzecia scena festiwalowa, na której w lipcu koncerty będą odbywały się codziennie.
Od 1 lipca zmienią się zasady kupowania biletów krakowskiej komunikacji miejskiej w aplikacjach mobilnych. Ma to ukrócić proceder kupowania biletów w ostatniej chwili, często już trakcie kontroli.
Mieszkańcy Krakowa mogą już korzystać z autobusu zasilanego wodorem. Będzie kursować na linii 128, z zajezdni Płaszów w stronę Prądnika Czerwonego. Jak zapowiada MPK, w kolejnych dniach autobus pojawi się także na innych liniach. W inauguracji uczestniczyli prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, prezes PKN Orlen Danel Obajtek i posłanka PiS Małggorzata Wassermann.
Gwiazdy kultowego programu "Top Gear" z wizytą w Krakowie. Jeremy Clarkson, Richard Hammond i James May w stolicy Małopolski kręcą nowe odcinki programu "The Grand Tour".
Wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka, producentka, laureatka 15 nagród Grammy, na której wizytę w Polsce publiczność czekała aż dwa lata. To nie będzie zwykły koncert, a widowisko multimedialne artystki, która może wszystko, a już nic nie musi. Koncert Alicii Keys w niedzielę w Tauron Arenie Kraków.
Za "obciachowe" wypowiedzi, za działania ideologizujące szkołę... Młoda Prawica wystawiła dziś ocenę niedostateczną małopolskiej kuratorce oświaty Barbarze Nowak. A Tomasz Urynowicz z Porozumienia Gowina ogłosił: - To trzeba przerwać w imię dobra narodowego. Chcemy likwidacji kuratoriów.
Choć pochodzą z różnych krajów, łączy je podobna wrażliwość. Obie eksperymentują ze sztuką, by znaleźć najbardziej odpowiedni dla siebie sposób ekspresji. Wystawę Julii Bornefeld i Ewy Kulki "Bornefeld/Kulka - Nie potrafię oddzielić siebie od oddechu" możemy od dziś oglądać w Galerii Domu Norymberskiego.
Wiceprzewodniczący rady miejskiej w Olkuszu Grzegorz Tomsia nazwał nowo mianowaną minister w rządzie PiS Agnieszkę Ścigaj "kukizowym ścierwem". Wojewoda małopolski apeluje o dymisję radnego. Ten tłumaczy, że poniosły go emocje, i przeprasza.
Dorota Miśkiewicz, Lora Szafran, Grażyna Auguścik, Jan Ptaszyn Wróblewski, Marek Napiórkowski, Krzysztof Ścierański, Paweł Kaczmarczyk, Szymon Mika i inni - lista polskich artystów, którzy wystąpią podczas 27. Summer Jazz Festivalu Kraków jest długa. Usłyszymy ich podczas prawie 90 codziennych koncertów w Piwnicy pod Baranami, Harris Piano Jazz Barze oraz w Globus Music Clubie.
- Setki rannych uciekają ze zdemolowanych domów i spieszą na pola; wolą narażać się na pękające wciąż pociski armatnie, niż przebywać w domach... - relacjonował reporter krakowskiego "Czasu" dramatyczne wydarzenia z 5 czerwca 1909 roku. Uderzenie pioruna spowodowało wówczas wybuch w składzie amunicji na Woli Duchackiej. Potężna eksplozja zniszczyła wiele domów, rannych zostało kilkaset osób. W Warszawie pisano nawet, że przechyliła się wieża Mariacka (do tej rewelacji złośliwie odniosła się prasa krakowska). Dzięki zachowanym w Archiwum Narodowym w Krakowie fotografiom możemy zobaczyć, jak wyglądała okolica bezpośrednio po wybuchu.
Organizacja społeczna Akcja Demokracja zamówiła sondaż na temat małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak. Wynik jest jednoznaczny: ponad 60 proce. mieszkańców województwa chce jej odwołania. Są wśród nich również zwolennicy prawicy.
Ponad dwadzieścia food trucków serwować będzie potrawy z kuchni całego świata podczas Street Food Polska Festivalu, który od piątku do niedzieli odbywał się będzie w Galerii Kazimierz.
"Znachor" w reżyserii Jerzego Hoffmana to film obowiązkowy w programie telewizyjnym na każde święta. Jak słynny polski melodramat wypadnie na deskach teatru? Trudnego zadania przeniesienia historii profesora Rafała Wilczura i Antoniego Kosiby na Scenę MOS podjął się Jakub Roszkowski.
Tuż przed wakacjami w Narodowym Starym Teatrze premiera goni premierę. Jeszcze nie zdążyliśmy ochłonąć po "Wymazywaniu" Klaudii Hartung-Wójciak, a w repertuarze już kolejna nowość. "Orlando. Bloomsbury" w reżyserii Katarzyny Minkowskiej to teatralny pejzaż oparty na biografii angielskiej pisarki i feministki Virginii Woolf. Premiera w ten weekend na Dużej Scenie.
Copyright © Agora SA