Na północy Krakowa i w gminach w północnej części województwa czerwono, w centrum czerwień miesza się z kolorem fioletowym, a na południu: od Podgórza przez Borek Fałęcki, Swoszowice po Wieliczkę, Świątniki Górne, Głogoczów, Sulkowice brzydki, drażniący oczy fiolet – tak w poniedziałek wyglądała mapa zanieczyszczenia powietrza w Małopolsce. Już w niedzielę wieczorem Centrum Zarządzania Kryzysowego zdecydowało, że wprowadza darmową komunikację miejską dla krakowian.

W poniedziałek, gdy poziom stężenia pyłu PM10 sięgał w Krakowie 200 mikrogramów na metr sześcienny (norma to 50), Centrum Zarządzania Kryzysowego zdecydowało się przedłużyć darmową komunikację miejską także na wtorek. I apeluje, by unikać przebywania na zewnątrz i uprawiania sportu.

Lobby kominkowe

Na doniesienia o bardzo wysokich stężeniach zanieczyszczeń powietrza odporne zdaje się być lobby kominkowe, które do marszałka województwa złożyło wniosek, by zmienić uchwałę antysmogową dla Krakowa i przywrócić możliwość spalania drewna w kominkach. Bowiem uchwała, która wejdzie w życie 1 września 2019 r., zabrania całkowicie stosowania węgla i palenia drewnem w kominkach.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej