Prezydent Jacek Majchrowski planuje ogłosić nowego dyrektora wydziału edukacji w poniedziałek. Anna Korfel-Jasińska, pełniąca tę funkcję od lat, pod koniec ubiegłego roku została wiceprezydent ds. edukacji. Niedługo potem został rozpisany konkurs na jej dotychczasowe stanowisko. Z naszych informacji wynika, że zgłosiły się do niego dwie osoby, z czego jedna odpadła z przyczyn proceduralnych. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że nowym dyrektorem zostanie Ewa Całus.

To była wiceburmistrz Wadowic. Przez cztery lata pełniła to stanowisko u boku znanego z mocno lewicowych przekonań burmistrza Mateusza Klinowskiego.

Konflikt z kurator, przyjaźń z Biedroniem

W mieście odpowiadała za sprawy edukacji. W tej kwestii popadała w konflikty z małopolską kurator oświaty, Barbarą Nowak. Gdy powołana w Wadowicach przez Całus Rada Kobiet postanowiła zorganizować w szkołach „Dzień dziewczynek”, kurator Nowak skutecznie go zablokowała. W placówce, która nie przestraszyła się jej nacisków, zorganizowała kontrole. Ówczesna wiceburmistrz wysłała wtedy list do małopolskiego wojewody. Domagała się podjęcia działań dyscyplinujących wobec kurator.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej