Magdalena Kursa: Pożegnała się już pani z magistratem?

Elżbieta Koterba: Gdy prezydent Majchrowski odwołał mnie za pośrednictwem mediów, przerwałam urlop i wróciłam do Krakowa. Byłam już w magistracie. Poprosiłam o świadectwo pracy, muszę jeszcze zdać służbową komórkę i laptop, uporządkować gabinet dla następcy i złożyć oświadczenie majątkowe.

O odwołaniu ze stanowiska naprawdę dowiedziała się pani podczas urlopu?

– Tak. Odpoczywałam w Roztoczańskim Parku Narodowym. W poniedziałek wyjechałam z domu w lesie i gdy wjechaliśmy w zasięg sieci, syn, który był ze mną, przeczytał w komórce informację i powiedział, że ma dla mnie przykrą wiadomość. Byłam zdziwiona formą odwołania i uzasadnieniem, z którym się nie zgadzam.

Poza tym tuż przed wyjazdem sama zaproponowałam prezydentowi, że mogę zrezygnować, bo mamy rok wyborczy i być może jestem dla niego obciążeniem ze względu na sprawy, które mi podlegają, czyli planowanie przestrzenne, rozwój miasta. Mówiłam, że być może te wszystkie hasła o betonowaniu Krakowa odejdą od prezydenta wraz ze mną. Choć w tym przypadku ponoszę odpowiedzialność nie za swoje winy, lecz poprzedników. Prezydent jednak absolutnie odrzucił moją propozycję, zatrzymywał mnie.

Potem jednak zmienił zdanie. Trudno tak nagle odejść z funkcji?

– Najbardziej żal mi tego, że nie dokończę prac nad nowym studium zagospodarowania przestrzennego. Ze względu na wchodzącą specustawę mieszkaniową musi być ono bardzo szczegółowe. Planowałam dokładnie wyznaczyć w nim tereny zielone, linię dopuszczalnej zabudowy, jej gabaryty. Mam za sobą setki spotkań z mieszkańcami, wiem, czego oczekują. Rozpisałam też konkurs na zagospodarowanie terenów pod estakadami w rejonie ul. Grzegórzeckiej. Ktoś inny dokończy te tematy.

Gotowe są projekty uchwał w sprawie ochrony terenów zielonych i krajobrazowej, która pozwoli na walkę z reklamowym chaosem. Liczyłam, że wejdą pod obrady radnych zaraz po wakacjach.

Pozostało 86% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej