Mateusz Klinowski napisał na swoim Facebooku: „Arcybiskup Marek Jędraszewski odmówił objęcia patronatem festiwalu muzyki chrześcijańskiej w Wadowicach. Objął za to patronatem „piknik patriotyczny". Miejscowi księża nie informowali wiernych o możliwości posłuchania chrześcijańskich zespołów, z ambon zachęcali za to do obejrzenia grup rekonstrukcyjnych i pojazdów wojskowych. Wygląda na to, że duchownych duchowość interesuje mniej niż militaria. Zamiast przesłania pokoju wolą wojnę”.

Koncert i katechezy dla młodych

Dwudniowy festiwal muzyki chrześcijańskiej AVE odbył się w Wadowicach pod koniec lipca. Inspiracją dla wydarzenia były Światowe Dni Młodzieży w Polsce w 2016 roku.

– To był niezwykły czas radości i poczucia wspólnoty, który urząd miejski chciał jeszcze raz przywołać – mówi Klinowski.

Na pomysł taki wpadł pierwszy raz rok temu. Impreza miała trwać tydzień, a do Wadowic przyjechać miały grupy z całego świata. Podobnie jak w trakcie ŚDM, wśród wielu atrakcji planowano również katechezy dla młodych.– Zgodę na ich prowadzenie musiał wydać arcybiskup Jędraszewski. Odmówił jednak patronatu nad wydarzeniem – relacjonuje burmistrz.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej