O postawienie w parku Jordana masztu na flagę narodową już w 2015 roku wnioskowało Towarzystwo Parku im. Henryka Jordana. Wówczas do miejskiego konserwatora zabytków wpłynął wniosek o uzgodnienie planu ustawienia 12-metrowego masztu w centralnym punkcie parku – tuż obok popiersia jego założyciela.

Strefa Pojednania

Na to jednak zgody nie było, więc prezes stowarzyszenia Kazimierz Cholewa złagodził swoje wymagania i zawnioskował o postawienie masztu niższego o trzy metry. Wiosną 2016 roku projekt ponownie opiniował miejski konserwator. W piśmie z 12 maja Jerzy Zbiegień poinformował przedstawicieli towarzystwa, że „maszt może zostać usytuowany po zachodniej stronie alei głównej, w pobliżu pomnika generała Maczka”. Zaznaczył przy tym, że „opinia nie zwalnia z obowiązku uzyskania odrębnych uzgodnień”.

– W tym przypadku potrzebne jest przeprowadzenie postępowania w sprawie ustalenia warunków zabudowy – informuje miejski konserwator.

To jeden z tekstów, do których dostęp mają tylko nasi stali Czytelnicy

Twoje sprawy, nasza praca. Subskrybuj za pół ceny i czytaj Wyborcza.pl

Wyborcza.pl to dziennikarze w całej Polsce. Piszemy o tym, co ważne dla Ciebie, Twojej okolicy, Polski i świata. Zyskaj dostęp do tej codziennej porcji niezbędnych informacji.