Mocno zniszczone kamienice przy ul. Józefa 9 i 11 oraz Bożego Ciała 24, wpisane do wojewódzkiego rejestru zabytków, należą do Zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich, którzy rezydują przy ul. Bożego Ciała. Od 2011 r. okazałą nieruchomość w sercu Kazimierza dzierżawi firma de Silva, która zawarła z zakonem umowę na 70 lat.

W maju tego roku zdobyła „wuzetkę” na przebudowę kamienic na hotel wraz z kompleksem konferencyjnym. Najpierw jednak de Silva miała zapewnić wyprowadzkę i lokale zastępcze dla dotychczasowych mieszkańców.

Wypowiedzenie dzierżawy

Firma de Silva prowadzi już biznes w dzielnicy – przed kilkoma laty wyremontowała Starą Zajezdnię przy ul. Św. Wawrzyńca, również należącą do Zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich. Mając podpisaną długoletnią umowę, inwestowała w dzierżawione nieruchomości znaczne pieniądze.

Niespodziewanie wszystko zmieniło się we wrześniu, kiedy zakon wypowiedział firmie de Silva dzierżawę. Niedługo potem do lokatorów kamienic i przedsiębiorców wynajmujących lokale użytkowe zapukał pełnomocnik zakonników, by wręczyć pisma, w których poinformował, że czynsz mają płacić na nowe konto.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej