I dodaje: – Pamiętam, jak w 1980 roku, kiedy u nas zaczęło się ruszać, w schronisku po czeskiej stronie spotkałem jakiegoś Czecha. Straszył: „Teraz my do was przyjdziemy, my wam w dupę teraz damy”.

Karol Musialik, Jan Stachow i Paweł Szuszczyński w 1968 roku wzięli udział w operacji „Dunaj”. Prawie pół wieku później spierają się o tamte wydarzenia.

***

Wszystko zaczęło się od czeskich i słowackich pisarzy. W czerwcu 1967 roku na zjeździe Czechosłowackiego Związku Pisarzy padły ostre słowa krytyki pod adresem partii i władz. Literaci żądali, by znów można było czytać Franza Kafkę, wcześniej wyklętego przez partyjnych ideologów. Przeciw rządom prezydenta Czechosłowacji Antonina Novotnego protestowali m.in. intelektualiści i studenci. W marcu 1968 roku pod naciskiem publicznej krytyki ustąpił Novotny. Zaczęła się Praska Wiosna, przystąpiono do budowy „socjalizmu z ludzką twarzą”. Rehabilitowano ofiary stalinizmu, zniesiono cenzurę, podjęto pracę nad ustawą o równych prawach Czechów i Słowaków w ramach jednego państwa.

Pozostało 89% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej