Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich to jedna z największych imprez folklorystycznych nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Do Zakopanego zjeżdżają na nią zespoły z całego świata. W tym roku ma się odbyć już po raz 49., w dniach 17-25 sierpnia. Organizuje ją zakopiański samorząd przy współpracy z Ministerstwem Kultury i pod honorowym patronatem żony prezydenta Agaty Kornhauser-Dudy.

Zakopiańscy urzędnicy zdecydowali, że z festiwalu wykluczą dwóch czołowych podhalańskich regionalistów – Jana Karpiela-Bułeckę i Krzysztofa Trebunię-Tutkę. Powód? W zakopiańskim magistracie, który jest mocno związany z Prawem i Sprawiedliwością, słyszymy, że „decyzje o wykluczeniu obu regionalistów są polityczne”.

Przeprosiny i koncert dudziarzy

Podczas ostatniej wizyty Lecha Wałęsy w Zakopanem Jan Karpiel-Bułecka przeprosił legendarnego przywódcę „Solidarności” za to, że działacze Związku Podhalan, którzy jeszcze nie tak dawno wychwalali byłego prezydenta, teraz nie mają odwagi stanąć w jego obronie. Z Karpielem-Bułecką solidaryzuje się m.in. Krzysztof Trebunia-Tutka.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej