W 2013 roku w Warszawie, podczas Parady Równości, członkowie ONR-u wywiesili transparent z hasłem: „Chcemy męszczyzn, a nie ciot”. Chociaż minęło już kilka lat i zmieniły się hasła wypisywane na transparentach przez ONR, to tamten postulat pozostaje, naszym zdaniem, głęboko przejmujący i aktualny. Wśród wielu globalnych kryzysów właśnie kryzys męskości daje się nam wszystkim we znaki i zmusza do zadawania sobie pytań, jaki powinien być współczesny mężczyzna, by miało z niego pożytek społeczeństwo oraz by pożądały go kobiety, mężczyźni oraz dyslektyczni członkowie ONR.

Kalina Jędrusik śpiewała kiedyś piosenkę do słów Jeremiego Przybory, w której narzekała, że świat się zmienił: „ Cóż dla mnie zrobisz? Więcej zarobisz? / Skroń przyozdobisz wiankiem zasług? / Nie błyśniesz szpadą, by porwać bladą, / pokotem kładąc jedenastu. / Dziś już dla dam / świat nie ten sam”. Ale i dawała rady współczesnym mężczyznom: „ Więc ty mów, zamiast znów mnie całować, / dzielny bądź, celny bądź chociaż w słowach. / Brak ci słów, więc je złów u poetów, / może u Staffa lub Słonimskiego”, bo „ Tylko tekst, jeszcze tekst nam pozostał,/ kiedy w dal czynów stal się wyniosła”.

Ale już żadne inne znane nam poradniki – na przykład: „ Jak być mężczyzną”, „Jak być prawdziwym mężczyzną”, „Zachowuj się jak mężczyzna – męski kodeks”, „Mężczyzna na obraz Boga”, „Mężczyzna, jakiego pragnie twoja żona” czy „ Jak zbudować dom tętniący życiem, stać się bohaterem swoich dzieci i sprawić, by ukochana kobieta oszalała ze szczęścia” – nie polecają czytania i cytowania żadnych poetów dla redefiniowania swojej męskości. Mimo że poradników, jak być mężczyzną, znajdziemy niewiarygodną liczbę: od tych wydanych w formie książki przez odpowiednie działy praktycznie wszystkich pism dla panów po internetowe serwisy i blogi. Nie starczyłoby nam życia na zapoznanie się z nimi wszystkimi, postanowiliśmy więc zajrzeć do kilkunastu, które uznaliśmy za reprezentatywne dla całej oferty.

Pozostało 82% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej