Nieukończony wieżowiec przy rondzie Mogilskim to bez wątpienia symbol krakowskiego wstydu. Projekt na biurowiec Naczelnej Organizacji Technicznej przygotował w 1968 roku zespół Zdzisława Arcta. Budowa 92-metrowego wieżowca NOT rozpoczęła się siedem lat później. Firma Mostostal, generalny wykonawca, postawił szkielet budynku w ciągu czterech lat. Wtedy, w 1979 roku, ze względów ekonomicznych, budowę wstrzymano.

"Szkieletor" z "mapy wstydu" powoli znika. W marcu 2016 roku oficjalnie stał się placem budowy. Na przełomie 2016 i 2017 roku w pewnym sensie budynek przestał straszyć. Inwestorzy przykryli go siatką, na której widnieje wizualizacja przyszłego budynku.

Unity Center - tak ma się nazywać cały kompleks pięciu budynków przy rondzie Mogilskim. W tym Wieża Jedności - Unity Tower, która będzie miała 102,5 m wysokości, łącznie 27 kondygnacji i powierzchnię 16,5 tys. m kw. do wynajęcia. Łączna powierzchnia biur do wynajmu w Unity Center wynosić będzie 46 tys. m kw. Przy kompleksie zaplanowano około 400 miejsc parkingowych i 200 stojaków rowerowych. Oprócz biur znajdzie się tam miejsce na ośmiokondygnacyjny apartamentowiec o powierzchni 2,7 tys. m kw.

Inwestora zobowiązano do rozpoczęcia przebudowy najpóźniej w kwietniu i zakończenia jej najpóźniej do końca 2019 r. Jeżeli tak się nie stanie, miasto zacznie ponownie naliczać kary za niedokończenie budowy.

 

22.02.2017 Krakow . Rondo Mogilskie . Dawny budynek NOT , tzw . Szkieletor . Fot. Michal Lepecki / Agencja Gazeta  SLOWA KLUCZOWE: remont nudynek elewacja NOT szkieletorMICHAŁ ŁEPECKI