Czytaj teraz
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
    Warto dodać, że okupanci dokonali wiecej zmian w zabudowie i przestrzeni Krakowa. Patrząc obiektywnie, niektóre ze zmian były zmianami lepsze, np. uporządkowanie (poprzez nadbudowę i plantowanie) wałów wiślanych, przebicie przejść dla pieszych w kamienicach przy ul. Krakowskiej czy Grodzkiej ( w tym ostatnim przypadku można sie zastanawiać nad ewentualnym naruszeniem historycznego charakteru zabytku), przebudowa modernistycznego Feniksa w Rynku Głównym, Encyklopedia Krakowa” pisząc o tym okresie w historii rozwoju przestrzennego miasta stwierdza, że „okres okupacji nie przyniósł negatywnych zmian w wyglądzie Krakowa”. Najbardziej kontrowersyjne zmiany dotycza części zabudowy Wzgórza Wawelskiego - większość prac miała charakter porządkujacy, jednakże część z nich doprowadziła do zniszczeń ( np. zniszczenie dawnych stajni królewskich, a z drobnych " wandalizmów" - przebicie sciany na Zamku w celu organizacji sali projekcyjnej dla H. Franka).
    już oceniałe(a)ś
    6
    0
    Fajne slajdy. A ktoś może wie,dlaczego Niemcy wyburzyli tą kamienicę pod Wawelem?
    @ixi77 Żeby miesięcznice nie musiały naokoło chodzić.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    @ixi77 Ze względów estetycznych - gubernator Frank naprawdę wczuwał się w rolę "wicekróla" Polski i szczerze myślał że estetyzując Kraków zapewnia sobie miejsce w historii; poleciłbym lekturę "Kaputt" Curzio Malaparte, gdzie są m.in. właśnie zapisy rozmów z Frankiem w Krakowie. Pozdrawiam
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    @3.9x16 (c: Na to nie wpadłam. Wszak to oczywista oczywistość.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @3.9x16 Kiedy menopauza.
    już oceniałe(a)ś
    0
    1
    Zmieniało się otoczenie Wawelu czy też nie najważniejsze jest to żeby nam zabrali z WAWELU tego jegomościa z żoną do Warszawy,gdzie mieszka brat i córka...
    @lusjola A ja proponuje rozpisanie w tej sprawie ogolnonarodowego referendum!!!!!
    już oceniałe(a)ś
    0
    1
    I dlatego Kraków nigdy nie będzie drugą Pragą. Pomijając skalę. U nas Złota Uliczka dawno dałaby miejsce bardziej "okazałym" kamienicom itd. Przykre ale prawdziwe. Gdzie zabudowa szachulcowa której jak wiemy było sporo, gotyk krakowski?
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Moim zdaniem porzadek nie zawsze jest dobry. Kamieniczki pod Wawelem ozywialy to miejsce, dzieki czemu mam uczucie ze Wawel i Krakow stanowily integralna calosc. Obecnie pisze sie o probach ozywienia bulwarow, a o ile zywsze by one byly gdyby te budynki nadal tam staly.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Widać, że Wawel bez gąszczu drzew wyglądał o wiele lepiej, dostojniej i jakby czyściej. Dziś między kwietniem a listopadem widać od strony Jubilata przede wszystkim korony drzew.
    @Gość: Hipolit Siwetny komentarz - czemu same minusy dostajesz? Wawel jest zarośnięty. Szkoda. Drzewa mogą mieć 4 metry i być zielone, nie muszą mieć 15 metrów, stwarzać zagrożenia i nie dawać ludziom zielonego a jedynie czarne konary.
    już oceniałe(a)ś
    0
    1
    "Po lewej stacja paliw pod Wawelem." Gdzie?
    @pjck Na samym przodzie około 1/3 od lewej strony ok.1 cm od dolnej krawędzi stoi coś co rzuca cień dokładnie na róg klombu. Tak kiedyś wyglądały stacje paliw. U góry były umocowane dwa szklane słoje po galonie pojemności. Pompowało się ręcznie do napełnienia jednego z słoi, przełączało zawór i paliwo z słoja spływało gumowym wężem do baku auta. W tym czasie napełniało się drugi słoik, przełączało zawór itd.Do napełnienia baku auta. Niestety złomiarze niszcz wszystko. Dzisiaj taka pompa to byłby rarytas.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Czy to pierwsze to jest typu "czym różnią się obydwa zdjęcia"?
    @pjck Nie.To jest fotografia 3d. Oglądało się to w specjalnym aparacie.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0