Zielony pojemnik: Szkło

2/11

fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta

Co wrzucamy do osobnego pojemnika:
* Najczęściej będą to butelki szklane i słoiki. Zakrętki słoików i butelek powinny zostać oddzielone od szkła. Tego rodzaju zakrętki powinny zostać wyrzucone do odpadów zmieszanych, bo przyklejone do nich plastik i guma są trudno usuwalne i przetwórcom nie opłaca się oczyszczać tego rodzaju elementy do przetopienia.
* Nie warto się trudzić z usuwaniem metalowych kołnierzyków po nakrętkach z butelek, a także usuwaniem nalepek i wszelkiego rodzaju etykiet. Elementy metalowe zostaną wyciągnięte podczas przetwarzania.
* Nie warto myć szklanych opakowań. Jeśli nie zawierają sporych resztek jedzenia, można je śmiało wrzucać do pojemnika. Przed przetopieniem szkło i tak zostanie umyte.
Czego nie powinniśmy wrzucać do pojemnika z surowcami wtórnymi:
* Wyrobów ceramicznych i porcelanowych, czyli talerzy, miseczek, kubków itp. Naczynia kuchenne nigdy nie są wykonane z materiałów łatwych do przetwarzania.
* Do wtórnego wykorzystania nie nadają się tzw. kryształy, czyli naczynia i pojemniki z grubego rżniętego szkła.
* Nie nadają się do ponownego przetopienia naczynia wykonane ze szkła hartowanego, jak na przykład doniczki.
* Do pojemnika z surowcami nie powinniśmy wrzucać luster, szkła okiennego, zwłaszcza zbrojonego drutem, a także szyb samochodowych (są zwykle wykonane z wielu warstw różnych materiałów, szkła hartowanego i często plastikowych folii ? należy się ich pozbyć w ramach akcji wystawka lub zawieźć do lamusowni; mogą być wrzucone do kubła na odpady zmieszane).
* Pod żadnym pozorem nie należy wyrzucać do surowców wtórnych (a także do odpadów zmieszanych) żarówek, świetlówek, lamp fluorescencyjnych i neonowych czy halogenowych. To nie tylko produkt wieloskładnikowy (oprócz szkła zawierają wiele różnych metali), ale także odpad z grupy niebezpiecznych. Metale wykorzystane do produkcji urządzeń świecących mogą poważnie zanieczyścić środowisko.
Uwaga!
W Krakowie na terenie osiedli z domami wielorodzinnymi osobno należy zbierać szkło. Ma to ekonomiczne uzasadnienie. Surowce wtórne na dużych osiedlach będą zbierane z dużych pojemników do śmieciarek. W czasie przesypywania i ugniatania surowców w śmieciarce szkło pęka. To nic złego z punktu widzenia huty szkła, ale olbrzymie utrudnienie podczas sortowania ? drobinki szkła zmieszałyby się z papierem i plastikiem. Odzyskiwanie szkła byłoby więc trudniejsze i mniej skuteczne. Z tego właśnie powodu na szklane opakowania przewidziano osobny pojemnik.
Na osiedlach domów jednorodzinnych surowce wtórne są zbierane do worków. Przyjeżdżać po nie będą najczęściej ciężarówki, w których nie będą ugniatane. Szkło będzie więc w takich workach o wiele mniej potłuczone, nie zachodzi więc konieczność osobnego gromadzenia.

Zobacz więcej na temat:

  • Jak segregować odpady w krakowie? poradnik 1234qwerty 25.07.13, 19:54

    Będę sortował ale za starą stawkę a po nowej to niech mnie pocałują w cztery litery. Kolejne prawie 3mld PLN haraczu w skali roku nałożyli na ludzi. Już prezesi zacierają łapki a motłochowi »

  • To w końcu jak to jest ? piter_inc 26.07.13, 09:02

    to w końcu jak to jest ?Punkt 2 porad jak segregować śmieci"2. Nie myj odpadów! Nie marnuj wody, energii koniecznej do jej ogrzania i oczyszczenia oraz swojego czasu" A na żółtych workach »